Svenska kyrkan i utlandet söker präster för sommarvikariat i Europa


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2020-03-15

Svenska kyrkan i utlandet söker präster för tjänstgöring i Europa under sommaren 2020. Vikariaten är ca fyra veckor långa. Här kan du se var i Europa vi finns: www.svenskakyrkan.se/hitta-kyrkan-i-andra-lander 

Läs gärna mer om  Svenska kyrkan i utlandet på www.svenskakyrkan.se/iutlandet

Arbetsuppgifter
Som sommarvikarie går du fullt ut, in i de arbetsuppgifter som ordinarie kyrkoherde/komminister på plats utför. Det kan innebära att du får ta ett pastoralt ansvar för ett stort område. Du ansvarar för gudstjänster, kyrkliga handlingar, själavårdande samtal och det ingår även kris- och katastrofansvar.

Sommaren är ofta högsäsong för vigslar och välsignelser över borgerligt ingångna äktenskap. Själavårdande samtal och kontakter med människor i olika situationer i livet är också en viktig uppgift. I uppgiften kan även ligga personalansvar.

Kvalifikationer
Vi söker dig som har lång erfarenhet av att arbeta som präst i församling, gärna som kyrkoherde eller i arbetsledande funktion. Tidigare arbete i utlandsförsamling kan vara meriterande. 

Vi erbjuder en spännande sommar med roliga och utmanande arbetsuppgifter!

Övrigt
Eftersom samtliga anställda inom Svenska kyrkan i utlandet arbetar med barn och ungdomar kommer arbetsgivaren begära att utdrag ur belastningsregistret visas av slutkandidater vid intervjun. Sökande ska själv beställa utdraget via Polisens hemsida. Observera att handläggningstiden är ca 2 veckor. Anställning förutsätter också att hälsostatus möjliggör försäkring samt att myndigheter i landet godkänner erforderliga tillstånd

Vi som arbetsgivare står för resa och försäkring för dig samt för ditt boende. Lönen är 21 500 kr/månad.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Utlandscheferna Lena Brolin, +4618-169515 eller Camilla Persson +4618-182471

Fackliga representanter
Johan Engvall, (KyrkA) Liselotte Rogberg, (Vision) och Joakim Lindström (Jusek). Samtliga fackrepresentanter nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Även om du inte vet exakt när du kan vikariera så skicka gärna in ansökan och berätta att du är intresserad och ge så mycket information som möjligt om ungefärlig tid, språkkunskaper osv. Ansökan ska innehålla personligt brev, cv och kopia på prästbrev. Bifoga även eventuellt intyg från den behörighetsgivande kyrkoherdeutbildningen. 

Senast den 15 mars 2020 vill vi ha din ansökan. Tillsättning av tjänster sker löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

 

 

Svenska kyrkan i utlandet finns i 24 länder runt om i världen. Uppdraget är att finnas till för svenskar som befinner sig utanför Sveriges gräns. Vare sig man är ute på resa, arbetar eller bor utomlands behöver man ibland en fast punkt i tillvaron där man känner sig hemma och får tala sitt modersmål. En plats där man kan möta nya vänner och uppleva gemenskap och trygghet men också, inte minst viktigt, dela sorg och få stöd i svåra stunder. Utlandsförsamlingarna arbetar på samma sätt som en församling i Sverige. Gudstjänsten står i centrum och omsorgen om medmänniskan är en viktig del i arbetet. Personal och frivilliga besöker även svenskar på sjukhus, ombord på båtar och i fängelser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.