Kaplan till Svenska teologiska institutet i Jerusalem


Plats

Uppsala

Sista ansökan

2019-12-01

Svenska teologiska institutet, STI, i Jerusalem är en plats för akademiska studier, fortbildning och möten med inriktning på relationer över religions- och kommunitetsgränser. På STI finns också  Birgittakapellet där den svenska församlingen i Jerusalem, som är en del av Svenska kyrkan, firar gudstjänster. Organisatoriskt ligger STI under Svenska kyrkans internationella avdelning. Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se/sti

Arbetsuppgifter
Svenska kyrkan söker en kaplan med placering vid STI i Jerusalem. Som kaplan ansvarar du för gudstjänster, andaktsliv, diakoni och själavård enligt Svenska kyrkans ordning, du ansvarar för Svenska kyrkans pastorala närvaro i regionen och du utgör en pedagogisk resurs vid institutet. Du medverkar vid fortbildning för teologer och kursdeltagare och deltar i introduktion och välkomnande av gästande grupper. Du bidrar till Svenska kyrkans pastorala närvaro i Jerusalem och upprätthåller goda relationer med den lokala lutherska kyrkan, ELCJHL och andra kyrkor i staden. Du bidrar till att utveckla STI:s interreligiösa och ekumeniska dialogarbete. Du har en fortlöpande dialog och samverkan med Svenska kyrkans regionala representant i Palestina och Israel.

Kvalifikationer
Vi söker dig som har flerårig erfarenhet av att vara präst i Svenska kyrkan. Du har erfarenhet av att arbeta i mångkulturella miljöer och har intresse och erfarenhet av ekumeniska och interreligiösa dialoger och möten. Du har kännedom om regionens religiösa och politiska aktörer. För tjänsten krävs goda kunskaper i engelska. Meriterande kan vara tidigare utlandstjänst.  Som person är du både självgående och serviceinriktad. Du trivs att arbeta tillsammans med andra och har lätt att anpassa dig till ändrade omständigheter. Du planerar, organiserar och prioriterar arbetet på ett effektivt sätt.

Tillträde
1 augusti 2020. Kontraktstid tre år.

Övrigt
Eftersom präster i utlandsförsamlingar oftast arbetar med barn och ungdomar kommer arbetsgivaren begära utdrag ur belastningsregistret av slutkandidaten som själv beställer utdraget via Polisens hemsida. Anställning förutsätter också att  myndigheter i Israel utfärdar erforderliga tillstånd. Intervjuer kommer att genomföras i Uppsala 15–17 januari 2020.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av direktorn för STI Maria Leppäkari, telefon +972535251587 och av nuvarande tjänsteinnehavare Johan Engvall, telefon +972535251588. 

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 1 december 2019. Ansökan ska innehålla personligt brev, cv och kopia på prästbrev.

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Internationella avdelningen Act Svenska kyrkan

Act Svenska kyrkans vision är en helad skapelse och mänsklighet i samhörighet, rättvisa, frihet och fred. Arbetet sker tillsammans med kyrkor och partnerorganisationer i framförallt Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern. Det har stor spännvidd, från arbete med långsiktigt utvecklingssamarbete, humanitära insatser och påverkansinsatser på lokal och global nivå och stöd till kyrkor och teologisk utbildning. Svenska kyrkan är medlem i Action by Churches Together (ACT) som är en global allians för kyrkor och kyrkorelaterade organisationer.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.