Controller med internationell inriktning


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-11-10

Kyrkokansliet i Uppsala, Ekonomi- och finansavdelningen

Enheten för internationell ekonomi ansvarar för budget, prognos- och uppföljningsprocesser samt analyser och intern kontroll för den internationella verksamheten på kyrkokansliet. Den internationella verksamheten bedrivs tillsammans med partner i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern. Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se

Arbetsuppgifter
Tjänsten är främst inriktad på ett Sida-finansierat konsortium i Uganda. Du kvalitetssäkrar att finansiärens krav uppfylls och att verifikationer och andra underlag inom konsortiet är kompletta och motsvarar den kvalitet som avtalats. Rapportering och ekonomisk information ska sammanställas för delande med konsortiets medlemmar och med finansiären.
Arbetet förutsätter i princip daglig kontakt med utlandsbaserade kollegor och chefer.
Utlandsresor ingår i tjänsten och beräknas till 4-6 per år.

Kvalifikationer
Vi söker dig som är civilekonom eller motsvarande. Du har minst 3-5 års erfarenhet av att arbeta som ekonom, företrädesvis inom internationell verksamhet. Tjänsten förutsätter att du har god pedagogisk och administrativ förmåga samt lätt för att samarbeta med människor i olika situationer. Du har förmåga att sätta siffror i ett sammanhang där du bidrar med ekonomisk analys och uppföljning. Erfarenhet av ansökningar och rapportering till externa finansiärer som t ex Sida och EU förutsätts, samt att du har erfarenhet av upphandlings- och avtalsfrågor. Du har erfarenhet av antikorruptionsarbete. Du kan uttrycka dig obehindrat på svenska och engelska i tal och skrift.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Tjänsten är en tillsvidaretjänst, 75%.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av  
Ulrika Nordenman, enhetschef Internationell ekonomi, 018-16 99 41.
Peter Karlsson Sjögren, chef för Afrikaenheten, 072-7107308

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 10 november 2019. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.