Teologisk rådgivare, Act Svenska kyrkan


Plats

Uppsala

Sista ansökan

2019-11-10

Act Svenska kyrkan har till uppgift att stärka samarbetspartners kapacitet för långsiktig utveckling, humanitärt arbete, samhälleligt förändringsarbete, interreligiös dialog och teologisk utveckling i syfte att bidra till inkluderande och fredliga samhällen, där kyrkorna tar en aktiv roll för att skydda och stärka människor i utsatthet.

Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se/internationelltarbete/kyrkokansliet-och-internationella-avdelningen

Vi söker nu en teologisk rådgivare till vår verksamhet
Som teologisk rådgivare ansvarar du för den teologiska förankringen av Act Svenska kyrkans verksamhet och samverkar i det syftet med den internationella chefen och avdelningens ledningsgrupp.

Du samordnar en större strategisk satsning på teologisk utbildning och reflektion hos våra samarbetspartner, i nära samarbete med andra avdelningar på kyrkokansliet och med våra globala ekumeniska sammanhang (Lutherska Världsförbundet, Kyrkornas Världsråd och ACT alliansen) samt ger ett särskilt stöd till region- och landprogrammens arbete med religion och utveckling. I det ingår arbete med religions- och övertygelsefrihet.

Du har ett särskilt ansvar för att att utveckla en pedagogisk teologisk kommunikation i all extern och intern kommunikation, och utgör ett särskilt stöd för den externa insamlings- och verksamhetsrelaterade kommunikationen. Du ingår i den internationella chefens stab tillsammans med den biträdande avdelningschefen.

Tillsammans med andra medarbetare biträder du och utbildar chefer och medarbetare i teologisk utveckling och förankring av Act Svenska kyrkans uppdrag och verksamhet,

Arbetsuppgifterna inkluderar:

 • Att biträda internationell chef i avdelningsöverskridande teologisk fortbildning och förankring
 • Utveckling av en god teologisk kommunikation för Act Svenska kyrkan
 • Processledning och stöd till sektions- och enhetschefer i strategisk satsning på teologisk utbildning och reflektion. Detta sker i nära samarbete med Avdelningen för kyrkoliv
 • Kvalitetssäkring av externa och interna dokument och underlag för våra styrorgan (Kyrkostyrelse, internationellt råd) och ledningsforum (GS och avdelningschefer) med avseende på teologiskt innehåll.
 • Att representera Act Svenska kyrkan i ekumeniska arbetsgrupper om religion och utveckling (LWF, ACT alliansen)
 • Att samordna programrelaterat arbete i religions- och övertygelsefrihet på den internationella avdelningen

För att komma ifråga för tjänsten ska du ha: 

 • Akademisk teologisk examen, gärna med inriktning mot ekumenik, diakoni och mänskliga rättigheter
 • Mycket god pedagogisk och stilistisk förmåga, samt vara en god kommunikatör
 • Mycket god samarbetsförmåga
 • Erfarenhet från strategiskt programarbete och programutveckling inom utvecklingssamarbetet
 • God förståelse av religionens roll i utvecklingsfrågor och utvecklingssamarbete i kyrkorelaterade/ekumeniska sammanhang
 • Erfarenhet av att leda avdelnings- och enhetsöverskridande verksamhetsprocesser
 • Mycket goda språkkunskaper i svenska och engelska, i både tal och skrift

 Meriterande är:

 • Erfarenhet av liknande arbete inom Svenska kyrkan.

 Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Enligt överenskommelse. Tjänsten är en tillsvidareanställning med placering i Uppsala.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av: avdelningschef Erik Lysén eller HR-partner 
Maria Rudin

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 10 november 2019

 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Internationella avdelningen Act Svenska kyrkan

Act Svenska kyrkans vision är en helad skapelse och mänsklighet i samhörighet, rättvisa, frihet och fred. Arbetet sker tillsammans med kyrkor och partnerorganisationer i framförallt Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern. Det har stor spännvidd, från arbete med långsiktigt utvecklingssamarbete, humanitära insatser och påverkansinsatser på lokal och global nivå och stöd till kyrkor och teologisk utbildning. Svenska kyrkan är medlem i Action by Churches Together (ACT) som är en global allians för kyrkor och kyrkorelaterade organisationer.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.