Svenska kyrkan i San Francisco söker komminister


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2019-11-28

Svenska kyrkan i  San Francisco söker komminister

I San Francisco finns många bosatta svenskar samt besökande turister. San Francisco är en väldigt dynamisk och spännande del av USA fylld med vacker natur, kultur, mat och framtidssatsningar. Det har funnits sjömanspräst i San Francisco sedan 50-talet och församlingen grundades på 90-talet. Svenska kyrkan i San Francisco delar sina lokaler med Norska sjömanskyrkan. 

Du kan förvänta dig ett mångsidigt och spännande uppdrag i en fantastisk miljö!

Församlingen firar gudstjänst en gång i månaden i San Francisco, samt en till två gånger i månaden på annan ort. Det anordnas även regelbundet barn och ungdomsverksamhet. I församlingen finns en lokalt anställd assistent på deltid, förutom detta består arbetslaget av volontärer. Personal från församlingen utför mycket diakonalt arbete. Församlingen hyr en prästbostad i närheten av kyrkan samt tillhandahåller tjänstebil. 

Läs gärna mer om församlingen på https://www.svenskakyrkan.se/sanfrancisco

Arbetsuppgifter
Du ansvarar för gudstjänster och kyrkliga handlingar. Du leder barn och ungdomsverksamhet, själavård och diakonalt arbete. Du ser till att anordna evenemang vid svenska traditioner och skapar nätverk och samarbete med svenska organisationer utanför kyrkan och Norska sjömanskyrkan. Du arbetar ekumeniskt.

Du fungerar som arbetsledare för personal och volontärer. En viktig del i ditt arbete är att fortsätta utveckla församlingens arbete i samarbete med kyrkoherde och kyrkoråd. 

Kvalifikationer
Du har prästexamen och har arbetat som präst några år i Sverige eller utomlands. Du tycker om bredden i de arbetsuppgifter som en tjänst i Svenska kyrkan i utlandet kan erbjuda. Du är en van bilförare och har mycket god kunskap i det engelska språket.

Du trivs i miljöer där du skapar kontakter och samarbetar med både anställda och frivilliga. Du ser möjligheter i förändringar och är lugn och stabil även i pressade situationer.

Tillträde 
Så fort som möjligt efter genomförd arbetstillstånds- och visumansökan. Kontraktstid 2,5 år med möjlighet till förlängning ytterligare en period.

Övrigt
Denna anställning är en lokalanställning, vilket innebär att kyrkorådet i San Francisco är arbetsgivare. Du kommer att få din lön i USD. Kyrkokansliet och Svenska kyrkan i utlandet är församlingen behjälplig i rekryteringen. 

Intervjuer kommer att ske i Uppsala den 16 januari 2020.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Kyrkoherde Hans Bratt Hernberg, telefon +310-292-7080 eller utlandschef Camilla Persson telefon 0730-74 28 06.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska innehålla personligt brev, cv och kopia på prästbrev. Senast den 28 november 2019 vill vi ha din ansökan. 

 Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

 

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.