Handläggare för ekumenik


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-10-31

Till enheten för pastoral utveckling med ekumenik söker vi en handläggare för ekumenik.

Enheten för pastoral utveckling med ekumenik som består av 16 medarbetare arbetar med pedagogiskt utvecklingsarbete, utveckling av Kyrkans böcker, samordning och utveckling av Svenska kyrkans arbete med kultur och musik samt utveckling av ekumeniska och interreligiösa frågor och relationer. Svenska kyrkan är en aktiv part i nationell och internationell ekumenik och strävar efter tydligare strategier i detta arbete. Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se

Arbetsuppgifter
Du kommer tillsammans med kollegor främst att arbeta med Svenska kyrkans relationer med ekumeniska allianser som Sveriges Kristna Råd, Konferensen för Europas Kyrkor och Kyrkornas Världsråd samt i dialoger med de kyrkor som Svenska kyrkan inte har full kyrkogemenskap med såsom de ortodoxa kyrkorna och Romersk katolska kyrkan m.fl.

Du analyserar för kyrkorna viktiga skeenden och frågor och utarbetar former för fördjupad samverkan kring dessa med såväl teologiskt som pastoralt utbyte. Du arbetar tillsammans med kollegor på avdelningen och kansliet med utveckling av samverkansformer kring teologisk utbildning och Ecumenical formation dvs fördjupad ekumenisk förståelse. Du arbetar nära Ärkebiskopens kansli och Biskopsmötet.

Du företräder Svenska kyrkan i ekumeniska processer, dialoger och konferenser. I arbetet ingår därmed resor.

Kvalifikationer
Du har en Teol kand och har god erfarenhet av ekumeniskt arbete på olika nivåer, samt är väl förtrogen med Svenska kyrkans bekännelse, tro och lära. Du är strategisk med god analysförmåga och uttrycker dig väl i tal och skrift anpassat till situationen och har mycket goda kunskaper i engelska. Kunskaper i ytterligare språk är positivt. Du har förmåga att arbeta kreativt inom givna ramar och i samspel med andra. Du har dokumenterat god förmåga till samverkan. Du har vana vid att skriva utredande texter. Du har inlyssnande diplomatisk förmåga samtidigt som Du arbetar med tydlig målinriktning. Är du prästvigd, eller har en högre teologisk examen är det meriterande.

Tillträde
Tjänsten är en tillsvidareanställning med tillträde enligt överenskommelse.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av 
Peter Lindvall, enhetschef, 018-16 98 34.

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 31 oktober 2019

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.