Policyrådgivare vid policyfunktionen


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-10-20

Tjänsten är placerad på Avdelningen för kyrkoliv inom Policyfunktionen som har uppdraget att bistå med omvärldsbevakning, analys, strategisk samverkan och stöd för att stärka nationell nivås kapacitet i policy- och påverkansarbetet. Policyfunktionen utvecklar arbetet med samhällskontakter och påverkansinsatser nationellt och internationellt, bevakar politiska processer och beslut samt driver för Svenska kyrkan prioriterade samhällsfrågor.
Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se

Arbetsuppgifter
Policyrådgivaren har ansvar för att driva för Svenska kyrkan prioriterade samhällsfrågor, utveckla arbetet med samhällskontakter och påverkansinsatser nationellt, på EU-nivå och internationellt samt bevaka politiska processer och beslut.

Policyrådgivaren bistår med omvärldsbevakning, analys och stöd för att stärka nationell nivås kapacitet i policyarbetet, samt utvecklar strategisk samverkan inom kyrkokansliet med utgångspunkt i ett antal policyfrågor inom demokrati och mänskliga rättigheter.

Policyrådgivaren kommer att systematisera och strukturera information, utverka god kvalitet och samverkan kring arenor i Sverige, EU och FN samt ta övergripande ansvar för dokumentering inom området.

Policyrådgivaren har även övergripande ansvar för att följa upp och utvärdera området i syfte att tillföra utveckling och lärande till organisationen och att rapportera måluppfyllelse, samt vara del av den övergripande planeringen gällande verksamhetens inriktning.

Kvalifikationer
Du har relevant akademisk examen. Särskild sakkunskap inom det socialpolitiska området, inom demokrati och civilsamhällesfrågor, eller mänskliga rättigheter och religionsfrågor är meriterande. Det är meriterande att du har erfarenhet av samarbete med civilsamhällesorganisationer. Det är av betydelse att du har intresse för och erfarenhet av kyrkans roll i samhället och i utvecklingsfrågor.

Du är en duktig generalist med förmåga att bearbeta stor mängd information tillsammans med mycket god analytisk förmåga, samt mycket god skriftlig framställan på svenska och engelska. Du sätter dig snabbt in i nya frågeställningar, är van att arbeta självständigt och leverera vid givna deadlines.

Du är dessutom mycket bra på samarbete och att skapa synergier mellan olika ämnesområden och verksamhetsområden. Du har god administrativ, organisatorisk förmåga och datorvana. Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Tjänsten är ett vikariat på 100% under 18 månader med tillträde så snart som möjligt. Det finns möjlighet till förlängning.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av 
Gunilla Hallonsten, avdelningschef, 018-16 96 83

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 20 oktober 2019

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.