Programsamordnare till Mellanösternenheten med inriktning Israel och Palestina


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkans internationella arbete

Sista ansökan

2019-09-22

Mellanösternenheten vid Internationella avdelningen söker en programsamordnare på heltid med inriktning på insatser inom programmet för Israel och Palestina. Enheten har till uppdrag att förvalta och utveckla Act Svenska kyrkans arbete i regionen. Verksamheten omfattar både utvecklingssamarbete och kyrkosamverkan med ett specifikt fokus på policyområdena Rättvis fred, Teologi och utveckling samt genusrättvisa. 

Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se/internationelltarbete/kyrkokansliet-och-internationella-avdelningen

Arbetsuppgifter
I rollen som programsamordnare ingår att:

  • Ansvara för att leverera enligt de mål som beslutats för det aktuella landprogrammet i Israel och Palestina.
  • Ansvara för programutveckling av aktuellt landprogram i dialog med partnerorganisationer och relaterade nätverk.
  • Följa upp och säkerställa resultatuppfyllelse och lärande, kapacitetsutveckling och utvärdering av programinsatser i enlighet med plan.
  • Följa händelseutvecklingen i regionen och bidra till analys samt följa utvecklingstrender inom relevanta policyområden.
  • Lyfta lokalt förankrade policyfrågor till global policydialog i samarbete med kollegor
  • Ansvara för programmets rambudget
  • Samordna med andra handläggare och utsända inom avdelningen och kansli i relaterade uppgifter
  • Företräda Act Svenska kyrkan inom ramen för uppdraget 

Regelbundna resor till regionen ingår i tjänsten (ca 25 dagar per år). Arbetet på Kyrkokansliet sker i öppen kontorsmiljö.

Kvalifikationer
Du har en universitetsexamen inom relevant område. Du har erfarenhet av arbete med resultatstyrt utvecklingsbistånd samt arbete i projektcykel, inklusive relaterad administration och dokumentation. Du har minst ett par års erfarenhet av internationellt ekumeniskt samarbete, utvecklingssamarbete och programhandläggning. Du har tidigare arbetat i eller med Mellanöstern och det är särskilt meriterande om du har erfarenhet av Israel och Palestina.

Du känner dig bekväm med att föra dialog i ett internationellt sammanhang, inklusive med religiösa aktörer. Du har analytisk och stilistisk förmåga, utmärkta kunskaper i engelska och kan arbeta såväl självständigt som i grupp.
Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Tjänsten är en tillsvidaretjänst på 100 % med tillträde 1 november 2019.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Karin Axelsson Zaar, enhetschef. Telefonnummer 018-16 95 51 eller e-post: karin.axelsson-zaar@svenskakyrkan.se

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 22 september 2019

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.