Enhetschef för diakoni och hållbar utveckling


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-09-15

Vi söker dig som vill leda utveckling och samordning av Svenska kyrkans arbete med diakoni, välfärd och hållbarhet på nationell nivå.

Tjänsten är placerad på avdelningen för kyrkoliv som är i ett dynamiskt och strategiskt utvecklingsskede.

Enhetens uppdrag är att stödja församlingarnas och stiftens arbete med den grundläggande uppgiften att utveckla Svenska kyrkans diakonala arbete och teologiska självförståelse som evangelisk-lutherskt trossamfund. I uppdraget ingår också att utveckla och samordna Svenska kyrkans hållbarhetsarbete, minoritets- och urfolksarbete, samhällskontakter, påverkansarbete och företrädarskap i för Svenska kyrkan strategiska frågor, samt nationell samordning och utveckling av Svenska kyrkans samtalsjourer, familjerådgivning och institutionssjälavård.

 Arbetsuppgifter
Som enhetschef har du i uppdrag att leda enhetens arbete och verksamhetsutveckling i nära samverkan med styrorgan och biskopsmöte samt med ärkebiskopens kansli. Du ansvarar för beredning av analys, omvärldsrapport, rapporter och underlag till kyrkostyrelse och biskopsmöte. Du ansvarar för att strukturera, planera och genomföra arbetet tillsammans med kollegor på enheten/avdelningen samt utveckla arbetssätt för diakoni och hållbar utveckling. Du har ekonomiansvar, personalansvar för ca 16 medarbetare och ingår i avdelningens ledningsgrupp. I enhetens uppdrag ingår att utveckla material, metoder och verktyg samt bedriva påverkansarbete inom ett flertal ansvarsområden av strategisk betydelse.

Kvalifikationer
Du har för tjänsten relevant akademisk utbildning. Du har erfarenhet av verksamhetsutveckling och av att skapa resultat såväl själv som genom andra. Du är flexibel, och har förmåga att anpassa ditt ledarskap till den rådande situationen. Du är analytisk, nytänkande och drivande. Du har god förmåga att administrera och organisera. Du har erfarenhet av att strategiskt leda arbetet för en enhet i Svenska kyrkan, chefserfarenhet och samarbetsförmåga. Du är beredd att företräda Svenska kyrkan externt, vilket betyder mycket god förmåga att formulera dig i tal och skrift på svenska och engelska. En digital arbetsplats är en självklarhet för dig. Det är meriterande att du har erfarenhet av internationellt arbete. Vi lägger vikt vid personliga egenskaper. Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Enligt överenskommelse. Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med placering i Uppsala.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av 
Gunilla Hallonsten, avdelningschef, 018-16 96 83

Fackliga företrädare
Liselotte Rogberg (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 15 september 2019

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.