Svenska kyrkan i Norge söker komminister


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2019-09-15

Svenska kyrkan i Norge söker komminister
I Norge är Svenska kyrkan är en viktig mötesplats för svenskar och personer med relation till Sverige. I Oslo finns Svenska Margaretakyrkan med daglig verksamhet, till exempel gudstjänster, babycaféer, körer och samtalsgrupper. I Trondheim, Bergen och Stavanger firas gudstjänster och det ordnas mötesplatser en gång i månaden under terminerna på respektive ställe. Församlingslivet präglas av en diakonal grundhållning och med en önskan att utveckla det redan omfattande arbetet med ideella medarbetare. Firandet av svenska högtider är en viktig del av församlingens liv. Församlingen har en förhållandevis låg medelålder bland medlemmar och engagerade. Det finns många unga barnfamiljer vilket ger karaktär åt mycket av församlingens liv. Församlingen har sammanlagt 13 anställda medarbetare.

Läs gärna mer om församlingen på https://www.svenskakyrkan.se/norge

Arbetsuppgifter
Komministerns arbete är brett och innefattar exempelvis gudstjänster, bibelstudier, enskilda samtal samt annat utifrån församlingens behov och de särskilda gåvor den framtida komministern har.

En särskild uppgift för komministern är att cirka 50 % av sin tid arbeta med de tre verksamhetsplatserna utanför Oslo (Trondheim, Bergen, Stavanger) vilket just nu innebär ca 6 resdagar i månaden fördelat på två helger. Resorna sker oftast tillsammans med en av församlingens musiker. På de tre verksamhetsplatserna utanför Oslo firas gudstjänst, ordnas så kallad ”familjekyrkis” och erbjuds bland annat dop och enskilda samtal.

Kvalifikationer
Vi söker dig som arbetat som präst i Svenska kyrkan i några år. Du lockas av bredden i arbetsuppgifter som en tjänst i Svenska kyrkan i utlandet kan erbjuda – allt från gudstjänst till olika typer av öppen verksamhet för människor i alla åldrar. Du är prästvigd i Svenska kyrkans ordning och har erfarenhet av enskild själavård.

Som person är du initiativrik, energisk och tycker om att kommunicera tro i gudstjänst och samtal. Du är väl förankrad både teologiskt och liturgiskt i Svenska kyrkans tradition och har intresse för ekumenik. Du ser fram emot att resa mycket och bygga relationer i små församlingssammanhang.

Du vill samverka med många i planerande och utförande av uppgifterna samtidigt som du har förmåga att organisera och genomföra församlingsaktiviteter självständigt. Du uppskattar att uppmuntra delaktighet av ideella i alla delar av församlingslivet.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Tjänsten är en visstidsanställning och tillträde sker enligt överenskommelse.

Övrigt
Eftersom samtliga anställda inom Svenska kyrkan i utlandet arbetar med barn och ungdomar kommer arbetsgivaren begära utdrag ur belastningsregistret som visas av slutkandidater vid intervjun. Sökande ska själv beställa utdraget via Polisens hemsida. Observera att handläggningstiden är ca 2 veckor. Anställning förutsätter också att hälsostatus möjliggör försäkring samt att myndigheter i Norge godkänner erforderliga tillstånd. 

Intervjuer är planerade i Uppsala den 2 oktober.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Utlandschef Lena Brolin 070-227 68 12
Kyrkoherde Per Anders Sandgren +47 970 31 492

Fackliga representanter
Ylva Wåhlin (KyrkA), Liselotte Rogberg (Vision) och Joakim Lindström (Jusek). Samtliga fackrepresentanter nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska innehålla personligt brev, cv och kopia på prästbrev. Senast den 15 september 2019 vill vi ha din ansökan. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.