Samordnare jourhavande präst och institutionssjälavården


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-08-31

Kyrkokansliet i Uppsala söker en samordnare för Jourhavande präst och arbete inom institutionssjälavården

Tjänsten är placerad på enheten för diakoni och hållbar utveckling vid avdelningen för kyrkoliv. Enheten arbetar med fokus på frågor kring diakoni, välfärd och hållbarhet. I enhetens ansvarsområden ingår att stödja stift och församlingar i deras arbete med Svenska kyrkans grundläggande uppgifter, däribland institutionssjälavården och Jourhavande präst. På enheten arbetar i dag 16 personer. 

Arbetsuppgifter:  I nära samarbete med stiftens samordnare ansvarar du för att samordna arbetet med jourhavande präst samt delar av institutionssjälavården. I arbetet ingår planering, samordning och löpande utveckling av dessa arbetsinsatser. Du skapar möjligheter till erfarenhetsutbyte och  kompetensutveckling för medarbetare som deltar i arbetet på stifts- och församlingsnivå och ska, tillsammans med kollegor, arbeta för att stärka själavårdsarbetet på andra arenor än kyrkans egna. Du företräder Svenska kyrkan och kommunicerar i de frågor som arbetet berör.

Kvalifikationer: Du har akademisk examen inom relevant område och flerårig arbetserfarenhet av själavårdsfrågor. Du är väl förtrogen med Svenska kyrkan. För att komma ifråga för tjänsten ska du ha tidigare erfarenhet av samordningsuppgifter, handläggning och verksamhetsutveckling, men också gärna av kontakter och samarbeten med andra samhällsaktörer. Du har både kunskap om, och egen erfarenhet av, arbete med existentiella samtal och insatser mot psykisk ohälsa. Du har mycket god förmåga att inspirera medarbetare i det själavårdande och diakonala uppdraget.

Arbetet kräver en väl utvecklad förmåga att samarbeta i team och skapa relationer, samtidigt som du självständigt måste driva vidareutveckling av verksamheten och nå resultat. Du uttrycker dig väl i både tal och skrift. Erfarenhet från jourhavande präst och/eller institutionssjälavården är meriterande.

Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med placering i Uppsala. Resor kan förekomma i tjänsten. 

Tillträde: Efter överenskommelse men helst i början av oktober 2019

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av enhetschef Sara Nordbrand, 018-16 94 71.

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 31 aug 2019. Intervjuer sker löpande under ansökningsperioden.

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.