Programsamordnare Centralamerika


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-08-25

Kyrkokansliet i Uppsala, internationella avdelningen – Act Svenska kyrkan
Enheten för Asien och Latinamerika söker en programsamordnare på heltid med inriktning på insatser inom Centralamerikaprogrammet. Verksamheten omfattar både utvecklingssamarbete och kyrkosamverkan med ett speciellt fokus på de tematiska områdena genusrättvisa och jämställdhet, rättvis fred, samt teologi och utveckling.

Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se

Arbetsuppgifter
Programsamordnaren har uppdrag att verka för att enheten levererar enligt de mål och tematiska områden som beslutats för det aktuella landprogrammet i Centralamerika. Under nuvarande strategiperiod 2018-2022 pågår stimulerande utvecklingsarbete både på regional nivå och på landnivå i Guatemala och Honduras. Uppgifterna relaterar främst till samarbete med regionala partner och till partner i de två nämnda länderna.

  • Ansvara för programutveckling
  • Bidra till utveckling av relationer med partner
  • Följa upp, säkerställa och rapportera resultatuppfyllelse och lärande (kapacitetsutveckling och utvärdering) av programinsatser i enlighet med plan
  • Följa utvecklingstrender inom relevanta områden i programland/länder
  • Lyfta lokalt förankrade policyfrågor till global policydialog i samarbete med kollegor
  • Ansvara för programmets rambudget
  • Samordna med andra handläggare och utsända inom avdelningen och kansli i relaterade uppgifter
  • Företräda Act Svenska kyrkan inom ramen för uppdraget

Resor ingår i tjänsten. Arbetet på Kyrkokansliet sker i öppen kontorsmiljö.

Kvalifikationer
Du har en akademisk kompetens inom relevant område. Du har dokumenterad erfarenhet av arbete inom utvecklingsarbete, resultatstyrning och projektcykelhantering, inklusive relaterad administration och dokumentation. Du har förmåga att leverera inom fastställda ramar och tidsplaner, är flexibel och kan arbeta i snabbt tempo när arbetsuppgifterna så kräver det.

Du har analytisk och stilistisk förmåga samt utmärkta kunskaper i spanska, engelska och svenska i såväl tal som skrift, en dokumenterad, god vana att skriva rapporter och övrig formell dokumentation på de tre språken. Du har praktiska erfarenheter och tillämpning av att arbeta med genusrättvisa, rättvis fred, religiösa aktörer samt ekumeniskt samarbete i Latinamerika, företrädesvis i Guatemala eller Honduras.

Vi ser gärna att du har erfarenhet av att föra dialoger i internationella sammanhang, att du har fälterfarenhet från arbete i Centralamerika samt erfarenhet av att samarbeta med ekumeniska internationella nätverk. Rättighetsbaserat arbete och kapacitetsutveckling med partner ser vi som positiva inslag bland dina meriter. Dessutom förutsätts du vara noggrann och ansvarsfull, ha datorvana samt i övrigt god administrativ förmåga.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.  

Tillträde
Tjänsten är en visstidsanställning på heltid perioden 2019-10-15 - 2020-08-15

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Enhetschef Lena Furberg Tel: 018-16 95 00

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 25 augusti 2019.

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Internationella avdelningen Act Svenska kyrkan

Act Svenska kyrkans vision är en helad skapelse och mänsklighet i samhörighet, rättvisa, frihet och fred. Arbetet sker tillsammans med kyrkor och partnerorganisationer i framförallt Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern. Det har stor spännvidd, från arbete med långsiktigt utvecklingssamarbete, humanitära insatser och påverkansinsatser på lokal och global nivå och stöd till kyrkor och teologisk utbildning. Svenska kyrkan är medlem i Action by Churches Together (ACT) som är en global allians för kyrkor och kyrkorelaterade organisationer.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.