Vill du vara med och utveckla lokalförsörjningen inom Svenska kyrkan?


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-08-12

Svenska kyrkans församlingar äger och förvaltar närmare 20 000 byggnader, varav 3 400 kyrkor. Totalt 3,9 miljoner kvadratmeter som ger rum åt Svenska kyrkans verksamheter och inrymmer en betydande del av vårt gemensamma kulturarv. På kyrkokansliet i Uppsala arbetar ca 550 personer med frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. I uppdraget ingår att stödja stift och församlingar i frågor som rör fastighetsförvaltning och lokalförsörjning.

Vill du vara med och utveckla fastighetsförvaltningen och lokalförsörjningen inom Svenska kyrkan?

Kyrkokansliet i Uppsala, enheten för fastighetsstöd

Vi söker en projektledare med inriktning mot verksamhetsutveckling till enheten för fastighetsstöd.

Enhetens uppdrag är att ge stöd till Svenska kyrkans verksamheter i hela landet. Det gör vi genom att driva utvecklingsprojekt, genomföra intressebevakning och tillhandahålla arenor för kunskapsspridning och erfarenhetsutbyte. Tillsammans med stift, pastorat och församlingar utvecklar vi metoder, arbetssätt och kompetenser för en långsiktigt hållbar lokalförsörjning.

Arbetsuppgifter
Dina arbetsuppgifter innebär att självständigt eller tillsammans med  andra driva utvecklingsprojekt, genomföra utredningar, förvalta gemensamma system, utföra omvärlds- och intressebevakning samt företräda Svenska kyrkans nationella nivå i olika samarbeten.

I arbetsuppgifterna ingår att medverka som föreläsare på konferenser, utbildningar och nätverksträffar, samt skriva rapporter och underlag för artiklar, nyhetsbrev och informationsmaterial.

Kvalifikationer
Vi söker dig som är klar med din högskole- eller universitetsutbildning inom området samhällsbyggnad. Det är också bra om du hunnit skaffa dig arbetslivserfarenhet, till exempel som lokalstrateg, fastighetsekonom, administrativ förvaltare eller konsult. Om du har arbetat med fastighetssystem och är intresserad av digitaliseringsfrågor så är det ett plus.

Som person är du förtroendeingivande, trygg i dig själv och har lätt för att samarbeta. Du är bra på att leda dig själv och andra, och tycker det är kul när du kan bidra till att andra lyckas. Du är nyfiken och söker aktivt efter ny kunskap.

Du är en god kommunikatör, har goda kunskaper i svenska och engelska, och är duktig på att skriva och presentera.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se

Tillträde
Snarast. Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid. Resor inom landet förekommer i tjänsten.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av 
Christine Löfvenberg, chef för enheten för fastighetsstöd. Telefon 0702 57 53 64.

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 12 augusti 2019

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.