Assistenter till STI i Jerusalem


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkans internationella arbete

Sista ansökan

2019-09-09

Svenska teologiska institutet (STI) i Jerusalem är en plats för akademiska studier, fortbildning och möten med inriktning på relationer över religions- och kommunitetsgränser. Läs mer www.svenskakyrkan.se/sti

Vi söker två assistenter för två olika perioder

Period 1: Mitten av januari 2020 – t o m juni 2020

Period 2: Mitten av augusti 2020 – t o m januari 2021

Arbetsuppgifter: STI har lokalt anställd personal som sköter praktiska och administrativa sysslor. Rollen som korttidsanställd assistent kompletterar den lokalanställda personalens arbetsuppgifter ofta på tider då övrig personal inte finns på plats, även på helger. Du är värd för de gäster som bor på STI. Dina arbetsuppgifter och arbetstider är varierande, alltifrån att ta emot besökare och grupper olika tider på dygnet och visa dem runt på STI, till att hjälpa till i köket och servera måltider samt andra praktiska och administrativa sysslor.

Kvalifikationer: Som person är du är ansvarsfull och trygg i dig själv. Du är kommunikativ, initiativrik och har lätt att knyta kontakter med människor.  Vi värdesätter att du är flexibel och kan arbeta både självständigt och i team. Du är medlem i Svenska kyrkan och delar Svenska kyrkans tro och värderingar. 

Språk krav: Svenska, mycket goda kunskaper. Engelska, goda kunskaper.

Du får:

  • Möjlighet att delta i kurser och exkursioner
  • Egen lägenhet på institutionen. (Då lägenheten är liten finns inget utrymme för någon medföljande) 

Genom tjänsten vill STI bereda möjlighet för unga att utlandstjänstgöra i Svenska kyrkans regi.

Närmare upplysningar om tjänsten:
Jonny Nilsson, Intendent/operativ chef STI, tel: +972 53 525 1591
Eva Olsson, Personalstrateg, tel: 018-16 97 47

Fackliga företrädare:
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan, senast 9 september 2019.

Intervjuer genomförs 30 september och 1 oktober på Kyrkokansliet i Uppsala.

Internationella avdelningen Act Svenska kyrkan

Act Svenska kyrkans vision är en helad skapelse och mänsklighet i samhörighet, rättvisa, frihet och fred. Arbetet sker tillsammans med kyrkor och partnerorganisationer i framförallt Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern. Det har stor spännvidd, från arbete med långsiktigt utvecklingssamarbete, humanitära insatser och påverkansinsatser på lokal och global nivå och stöd till kyrkor och teologisk utbildning. Svenska kyrkan är medlem i Action by Churches Together (ACT) som är en global allians för kyrkor och kyrkorelaterade organisationer.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.