Svenska kyrkan i Oslo söker församlingspedagog- inriktning barn och familj


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2019-08-12

Svenska kyrkan i Norge är en öppen och utåtriktad församling. Av cirka 70.000 svenskar i Norge är de allra flesta mellan 18 och 35 år. En målsättning för församlingen är att vi tillsammans arbetar så att svenskar i Norge uppfattar församlingen som sin, upplever miljön välkomnande och ges tillfälle att, om man önskar, bli alltmer delaktig i församlingens uppgift. Det bedrivs arbete i Stavanger, Bergen, Trondheim och Oslo.

Den församlingspedagog vi söker skall främst arbeta i Oslo. I Margaretakyrkan i Oslo finns ett rikt gudstjänstliv med söndaglig gudstjänst, dagliga lunchandakter och veckomässa. Många dop och stor tillströmning till babycafé och barnkörer är ett tecken på att församlingen består av många småbarnsfamiljer. Församlingen vill erbjuda en bredd av mötesplatser i anslutning till gudstjänsterna som till exempel gruppverksamhet, samtalstillfällen, musik- och kulturevenemang och annat. Församlingens fettisdagsfest, nationaldags- och Luciafirande är exempel på viktiga mötesplatser under året. Ett diakonalt förhållningssätt genomsyrar allt. Musik- och körliv är en viktig del av församlingens identitet. Arbetslaget i Norge består av många ideella samt 13 anställda.

Läs gärna mer om församlingen på https://www.svenskakyrkan.se/norge

Arbetsuppgifter
Du ska bidra med kompetens kring lärande in i hela verksamheten, och med särskilt fokus på barn- och familjearbetet. Tillsammans med hela arbetslaget kommer du att vara engagerad i stora delar av församlingsarbetet.

Några grupper och mötesplatser som du har särskilt ansvar för:
- babycafé
- Kyrkis (3-5 år)
- barnkyrkvärdar
- konfirmander
- Unga ledare

Under året sker några familjefestligheter som du är särskilt engagerad i, till exempel bibelutdelningsfest, barnens nationaldag och dopfest. Du är också engagerad i arbete riktat till unga vuxna.

Vi arbetar tillsammans med våra medlemmar när de har möjlighet att engagera sig. Därför är en del av arbetet förlagt till kvällar och helger.

Kvalifikationer
Du är församlingspedagog eller har en utbildning som bedöms som likvärdig.  Du har erfarenhet av församlingsarbete i Svenska kyrkan. Alla anställda har som uppgift att uppmuntra och utveckla ideellt arbete, så erfarenhet och glädje i att leda ideella är viktigt. 

Körkort är ett krav för tjänsten. Kommunikation med medlemmar sker också via olika sociala medier och därför är kännedom om, och lust att kommunicera på det sättet, meriterande.

Du är en utåtriktad person som förutom lust till ditt eget kompetensområde har en glädje i församlingsliv i hela dess bredd, och djup. Som person är du en person som trivs med en variation av arbetsuppgifter. 

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Tillträde snarast eller enligt överenskommelse. Tjänsten är 100 % tillsvidareanställning.
Bostad finns och kan erbjudas.

Övrigt
Denna anställning är en lokalanställning, vilket innebär att kyrkorådet i Norge är arbetsgivare. Du kommer att få din lön i norska kronor. Kyrkokansliet är församlingen behjälplig i rekryteringen.

Intervjuer sker kontinuerligt med början i slutet av augusti i Oslo.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Kyrkoherde Per Anders Sandgren, telefon +47 970 31 492  och kyrkorådets ordförande Mikael Strandberg, telefon +47 909 77 032. 

Välkommen med din ansökan via mailadress oslo@svenskakyrkan.seSenast den 12 augusti 2019 vill vi ha din ansökan. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska kyrkan i utlandet finns i 24 länder runt om i världen. Uppdraget är att finnas till för svenskar som befinner sig utanför Sveriges gräns. Vare sig man är ute på resa, arbetar eller bor utomlands behöver man ibland en fast punkt i tillvaron där man känner sig hemma och får tala sitt modersmål. En plats där man kan möta nya vänner och uppleva gemenskap och trygghet men också, inte minst viktigt, dela sorg och få stöd i svåra stunder. Utlandsförsamlingarna arbetar på samma sätt som en församling i Sverige. Gudstjänsten står i centrum och omsorgen om medmänniskan är en viktig del i arbetet. Personal och frivilliga besöker även svenskar på sjukhus, ombord på båtar och i fängelser.