Timanställd för extrajobb i webbgrupp


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2019-09-25

Kommunikationsavdelningen på Svenska kyrkan, kyrkokansliet söker nu en medarbetare som kan vara med och bidra i vårt webbarbete. Vi tror att du som söker studerar och vill ha en timanställning parallellt med studierna.

Arbetsuppgifter
Vi söker dig som kan jobba i vår webbgrupp med att hantera ärenden som kommer in i det vi kallar för redaktionsbrevlådan. Det handlar ofta om uppdateringar på externwebben eller intranätet, men också om att godkänna böner för publicering på bönewebben. Kanske kan du efter lite inkörning också jobba i vårt second line support-system och hantera enklare ärenden där.

Kvalifikationer 
Du är en duktig skribent, bra på att jobba i team, snabblärd digitalt och tar självständigt ansvar för att genomföra det du lovar.  Det är meriterande om du har erfarenhet av arbete på webben. Vi arbetar i publiceringsverktyget Content Studio. 

Du bör känna dig bekväm med Svenska kyrkan och dess värderingar.

Omfattningen på anställningen diskuterar vi så att det passar dig, och den kan variera över tid. Tänk att du ska kunna lägga ett snitt på runt 10 timmar per vecka hos oss.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av enhetschef Camilla Sundén

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan, senast den 25 september 2019. 

 

 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska Kyrkan Kansli

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.