Seniora HR-partners till Svenska kyrkans nationella nivå


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2021-05-20

Till Svenska kyrkans Personalavdelning på nationella kyrkokansliet söker vi nu två seniora HR-partners. Vi söker dig som vill arbeta i en bred och utvecklande HR-roll tillsammans med oss! Personalavdelningen arbetar med HR, lön, säkerhet och krisberedskap och består i dagsläget av 17 personer som leds av en HR-chef. På avdelningen finns sex HR-partners som främst jobbar med chefsstöd men som även har egna ansvarsområden. Verksamheten vi stöttar har anställd personal både inom och utom Sverige. Läs gärna mer om vår verksamhet på www.svenskakyrkan.se.

Arbetsuppgifter och ansvarsområden
Som HR-partner arbetar du med det operativa och strategiska HR-arbetet inom organisationen och bidrar till utvecklingen av funktionen. Du är en strategisk och kompetent HR-resurs till dina avdelningar och arbetar rådgivande, stödjande och coachande framförallt mot kansliets chefer. Rollerna är uppbyggda som breda generalistroller där du ger stöd till cheferna i alla förekommande HR-frågor, såsom rekrytering, rehabilitering, arbetsrättsliga frågor, arbetsmiljö, KPI-uppföljning och löneöversyn.

I den ena rollen kommer du ha ett särskilt ansvar för ledarskapsfrågor. Du kommer att arbeta med ledarskapsutveckling och få ansvar för att implementera och vidareutveckla ledarprogrammet på kyrkokansliet. I den andra rollen kommer inriktningen fokusera mot arbetsrätt/omställning, varför vi gärna ser att du har med dig erfarenhet från en verksamhet där HR varit involverad i omställningsarbete.

Att vidareutveckla och implementera processer för att på ett effektivt och flexibelt sätt bidra till organisationens kort-och långsiktiga behov är en stor del av uppdraget som senior HR-partner. Du representerar hela kyrkokansliet i arbetsgivarfrågor och verkar för goda relationer på olika nivåer i organisationen. I tjänsten ingår även sedvanlig HR-administration.

Utbildning och erfarenhet
Vi söker dig med, en för tjänsten, relevant akademisk examen. Du har flera års erfarenhet av kvalificerat och brett HR-arbete och gedigen erfarenhet av att arbeta med chefsstöd, arbetsrätt, kollektivavtalstolkning samt facklig samverkan och förhandlingar. Du har en god systemvana och ser möjligheter i att hitta digitala lösningar som kan göra arbetet enklare. Du uttrycker dig väl på svenska i både tal och skrift. Har du även goda kunskaper i andra språk, främst engelska, är det mycket meriterande. Som medarbetare för en värdegrundsstyrd organisation är det en förutsättning att du är medlem i Svenska kyrkan samt delar våra värderingar. Fördjupad kunskap inom företrädesvis ledarskapsfrågor eller arbetsrätt ser vi som särskilt värdefulla. Har du dessutom med dig egen ledarerfarenhet är det en fördel, men inte ett krav.

För att lyckas i rollen krävs det att du är en skicklig relationsbyggare som inger förtroende. Du har ett coachande förhållningssätt och besitter hög integritet och personlig mognad. Som arbetsgivarrepresentant har du förmåga att se till verksamhetsnyttan och individers behov. Vidare tycker du om att arbeta i team och du är en person som gärna delar med dig av dina erfarenheter till andra. Som person är du pedagogisk, driven och initierar aktiviteter och uppnår resultat. I urvalet kommer vi att lägga stor vikt vid personlig lämplighet.

Välkommen med din ansökan
Du visar ditt intresse via signerarekrytering.se där du bifogar CV och ett motivationsbrev om varför du är vår blivande seniora HR-partner. Eftersom urval sker löpande tar vi gärna emot din ansökan så snart som möjligt, allra senast den 20 maj. Här hittar du länken till där du söker tjänsten.  Eventuella frågor besvaras av Signeras konsulter Priscilla Paulin, tel. 070-456 63 65 eller Marina Sjölin, tel. 070-744 70 60.

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Henrik Fröjmark(Akavia) och Andreas Sandberg (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.