Lärare i kyrkomusik


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2021-04-25

Svenska kyrkans utbildningsinstitut har till uppdrag att utbilda kyrkliga medarbetare som medverkar till att människor får livsmod och känner igen Guds kärlek i världen. Vi vill rusta personer för tjänst i Svenska kyrkans församlingar som diakoner, församlingspedagoger, kyrkomusiker och präster genom att förankra teoretiska och praktiska kunskaper i kyrkliga sammanhang, skapa en positiv utbildningsmiljö och ge verktyg för kommande uppgifter. Utbildningsinstitutet finns i Uppsala och Lund och är en del av kyrkokansliet. Vissa terminer bedrivs utbildning även i Göteborg och Umeå.

Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se/utbildningsinstitutet.

Vi söker nu en lärare i kyrkomusik till Uppsala.

Arbetsuppgifter
Vi söker dig som vill vara med och undervisa i kyrkomusik på Svenska kyrkans utbildningsinstituts fyra program. Till stor del handlar det om undervisning i ämnena gudstjänst, hymnologi och musik i kyrkan. Det senare inriktar sig bland annat på kyrkomusikerns förvaltande och utvecklande av församlingens musikverksamhet. Ett särskilt fokus ligger också på liturgisk sång, i synnerhet för blivande präster, med inriktning på såväl repertoar som sångteknik och uppförandepraxis. Utöver undervisning kan arbetsuppgifter av administrativ art tillkomma. Du kommer att ingå i ett arbetslag med ca 30 personer – ett femtontal på respektive ort.

Kvalifikationer
Du har kyrkomusikerexamen på organistnivå eller högre och gedigen erfarenhet av församlingsarbete i Svenska kyrkan. Eftersom arbetsuppgifterna till stor del handlar om undervisning i liturgisk sång är ett vokalt fokus önskvärt. De administrativa uppgifterna förutsätter god förmåga att uttrycka sig i tal och skrift. Tidigare arbete i anslutning till kyrkomusikerutbildning är meriterande.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde
Enligt överenskommelse. Placering i Uppsala med viss tjänstgöring i Lund, vilket medför vissa resor.
Tillsvidareanställning, 50-75 %. Sysselsättningsgraden kan i viss mån anpassas inom det angivna spannet med beaktande av sökandes övriga tjänstgöring.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av 
Programchef för kyrkomusikerprogrammet Peter Sjunnesson,  telefon 018-16 98 28.

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Henrik Fröjmark(Akavia) och Andreas Sandberg (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 25 april 2021

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.