Chef för enheten kommunikationsstöd


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2021-01-26

Kyrkokansliets kommunikationsavdelning ansvarar för att ge ett effektivt kommunikationsstöd till Svenska kyrkan utifrån ett helhetsperspektiv, ge kommunikationsstöd till kyrkokansliets avdelningar och företräda Svenska kyrkan i vissa gemensamma kommunikationsfrågor. Kommunikationsavdelningen har ett 40-tal medarbetare i tre enheter.

Vi söker nu en chef till enheten för kommunikationsstöd till kyrkokansliet 

Enhetens uppdrag
Enheten för kommunikationsstöd till kyrkokansliet har i uppdrag att ge kommunikativt stöd till kyrkokansliets elva avdelningar, generalsekreteraren, ledningsgruppen, kyrkostyrelsen och kommunikation kopplat till kyrkomötet. I din roll kommer du att ha kontakt och samarbete med bland annat alla dessa intressenter. Stödet är både kopplat till löpande verksamhet och till specifika frågor. I uppdraget ligger också att bidra till att kyrkokansliet är en sammanhållande kraft inom Svenska kyrkan.

På enheten finns ett drygt tiotal kommunikatörer. Dessa har ofta ett ”projektledaransvar” för kommunikationsavdelningens samlade leverans till uppdragsgivarna i verksamheten, vilket ställer krav på effektiva rutiner och processer samt koordinering med och förståelse för hur de övriga enheterna på avdelningen arbetar med webb, intranät, produktion, sociala medier och press.

Arbetsuppgifter
Som enhetschef kommer du att leda enhetens arbete, vilket handlar om att resurssätta kommunikationsbehoven och säkerställa att rätt kommunikationsstöd ges. Du fördelar arbetet och ansvarar för verksamhet, ekonomi, personal och arbetsmiljöfrågor på enheten utifrån budget och verksamhetsplan. Du representerar avdelningen som helhet och ingår i avdelningsledningen.

Kvalifikationer
Du behöver ha relevant utbildning på högskolenivå eller motsvarande erfarenheter från liknande arbete samt minst tio års erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete. Erfarenhet av verksamhetsledning, budget- och personalansvar är även det viktigt samt god erfarenhet av löpande förändringsarbete och om hur kommunikationslandskapet förändras mot allt mer digitala lösningar. Vidare vill vi att du har erfarenhet av att utveckla såväl leveransen från avdelningen som verksamhetens syn på operativ och strategisk kommunikation, samt det interna beställningsförfarandet.

Vi ser att du har minst fem års erfarenhet av att leda andra i en komplex verksamhet på en större kommunikationsavdelning eller motsvarande erfarenhet från inhousebyrå, produktionsbyrå eller konsultverksamhet.

Viktigt för rollen är att ha med sig erfarenhet av tidigare arbete med löpande förändringsarbete och -ledning och hur kommunikationslandskapet rört sig mot allt mer digitala lösningar. Vi vill även att du har erfarenhet av att utveckla såväl leveransen från avdelningen som verksamhetens syn på operativ och strategisk kommunikation, samt det interna beställningsförfarandet.

Meriterande är att ha erfarenhet av och förståelse för Svenska kyrkans verksamhet eller från intressepolitisk eller kommunal verksamhet med liknande struktur.

Egenskaper
Du har god förmåga att stödja medarbetarna till ökat ansvarstagande, självledarskap och resultatfokus. Som person är du tydlig, trygg, strukturerad, lyhörd och lösningsorienterad. Du är bra på att samarbeta och bygga relationer och självklart besitter du en mycket god förmåga att kommunicera i tal och skrift. Vidare möter du väl kyrkokansliets ledarkvaliteter genom att vara en Förebild, Resultatorienterad, Kommunikativ, Utvecklande och Tillitsskapande. 

För att du ska lyckas i ditt arbete är det en förutsättning att du delar Svenska kyrkans värderingar. 

Övrigt
Tjänsten är heltid och placerad i Uppsala. Stor vikt kommer att läggas vid dina personliga egenskaper.  Slutkandidaten kommer att få genomgå bakgrundskontroll och tester. 

Tillträde
Tillträde snarast under våren.

Närmare upplysningar om tjänsten 
Rekryteringen sker i samarbete med Jefferson Wells, en del av Manpower Group. Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av rekryteringskonsult Anne Wegar, 070-953 58 80.

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Henrik Fröjmark(Akavia) och Andreas Sandberg (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via Jefferson Wells hemsida. Ansökan ska ha inkommit senast den 26 januari 2021 men urval och intervjuer sker löpande. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.