Informationssäkerhetssamordnare med fokus på förvaltning och tillsyn


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2021-01-25

Kyrkokansliet i Uppsala, Avdelningen för gemensamma funktioner, IT-sektionen söker

Informationssäkerhetssamordnare med fokus på förvaltning och tillsyn
IT-sektionen på Kyrkokansliet ansvarar för gemensamma system och IT-infrastruktur som finns inom hela Svenska kyrkan.
IT-sektionen består av ca 45 medarbetare, alla placerade i Uppsala, och har en kostnadsbudget på ca 280 Mkr. Med andra ord är verksamheten i stor utsträckning outsourcad. IT-sektionen förväntas ha en ledande roll i digitalisering av Svenska kyrkans 1000-åriga organisation.

Vi söker dig som arbeta med att förvalta och utveckla kyrkokansliets systematiska arbete med att säkra en god och säker hantering av våra informationstillgångar. Du kommer att vara en del av IT-sektionen men samtidigt vara en resurs för och relatera till kansliets alla avdelningar.
Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se

Arbetsuppgifter
Du är drivande i IT-sektionens arbete med informationssäkerhet och deltar i utveckling av kansliets ledningssystem för informationssäkerhet. Du utformar, följer upp och förvaltar regelverk, policys, riktlinjer och rutiner inom informationssäkerhetsområdet. Du stöttar IT-drift, IT-förvaltningen och projektledning i att säkerställa att informationen är klassificerad och ändamålsenligt skyddad och att adekvata säkerhetsåtgärder är implementerade.

Du ingår i en grupp med IT-arkitekter och relaterar nära till våra driftansvariga, förvaltningsledare och projektledare. Utanför IT-sektionen samarbetar du nära med våra dataskyddsombud, säkerhetsfunktion och du är ett stöd för beslutsfattande chefer i IT-sektionen.

Kvalifikationer
Vi söker dig som har en relevant akademisk examen eller motsvarande och har 1-3 års erfarenhet av att arbeta med informationssäkerhet i större organisationer som informationsklassning, hantering av informationstillgångar, kontinuitetsplanering samt och risk- och sårbarhetsanalyser. Du har dokumenterad kunskap och kännedom om rättsliga krav och regelverk som påverkar informationssäkerhetsarbetet, t.ex. GDPR och ISO 27001.

Certifieringar inom informationssäkerhet, t.ex. CISSP, CISA eller CISM är meriterande liksom översiktlig förståelse för områden inom IT-säkerhet som t.ex. nätverkssäkerhet, skadlig kod, kryptering, säkerhetskopiering, fysisk säkerhet, kris- och kontinuitetshantering.

Du som person driver gärna på och påverkar på ett pragmatiskt och lösningsorienterat sätt. Du arbetar strukturerat, är ansvarsfull och kommunicerar på ett pedagogiskt sätt.

Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar. Som ett led i vårt arbete för en balanserad och jämställd arbetsplats hoppas vi extra mycket på kvinnliga sökande.

För tjänsten anpassad bakgrundskontroll kommer göras.

Tillträde
Tillträde efter överenskommelse, heltid tillsvidareanställning.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av 
David Axelson Fisk, enhetschef,  070-3987981

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Henrik Fröjmark  (Akavia) och Andreas Sandberg (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 25 januari 2021

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering

 

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.