Svenska kyrkan i Wien söker volontär


Plats

Digital intervju via länk

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2021-01-31

Svenska kyrkan i Wien
Svenska kyrkan, drottning Silvias församling, ligger centralt i Wien, med bra kommunikationer till det mesta i staden. Vår församling är stor till ytan, den sträcker sig över hela Österrike, Ungern, Slovakien och Tjeckien. Vårt arbete är mångfacetterat och vänder sig till alla svenskar som vistas i området. Här finns svenskar som bott länge i landet men också en stor grupp som stannar en mer begränsad tid. Till kyrkan vänder sig människor i alla åldrar.

Församlingslivet har sitt centrum i gudstjänsten och mässan vilket utmynnar i såväl traditionell församlingsverksamhet som körer och olika grupper. Detta samtidigt som vi försöker finna ett nytänkande för församlingens utveckling. Våra lokaler finns som ett sällskapsrum och vill inspirera till möten människor emellan och med Gud.

Läs gärna om oss på www.svenskakyrkan.se/wien

Arbetsuppgifter
Vi söker en person som vill arbeta som volontär i vår församling. Vi söker dig som dels tycker om att arbeta praktiskt med diverse sysslor dels med våra barn- och ungdomsgrupper. Vi räknar med att du vill medverka i församlingens olika gudstjänster och inte känner dig främmande för att hjälpa till i församlingens informationsarbete, stå i kyrkans kafé, laga mat och baka.

Kvalifikationer
Vi söker dig som har en kristen förankring och känner dig hemma i Svenska kyrkan. Du är utåtriktad, trygg i dig själv och flexibel med att gå in i många olika arbetsuppgifter. Svenska och engelska är krav, baskunskaper i tyska är ett plus. Vi förutsätter att du är medlem i Svenska kyrkan.

Vi erbjuder
Volontärtjänsten är en lokal anställning vilket innebär att kyrkorådet i Wien är arbetsgivare. Anställningen är tidsbegränsad under tiden september 2021 till slutet av juni 2022. Bostad finns.

Övrigt
Denna anställning är en lokalanställning, vilket innebär att kyrkorådet i Wien är arbetsgivare. Kyrkokansliet är församlingen behjälplig i rekryteringen.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Kyrkoherde Peter Styrman, +43 699 19 47 72 05

Ansökan mailas till Peter Styrman och ska innehålla personligt brev, CV och referenser. I ansökan berättar du lite om dig själv och varför du skulle vilja komma till oss.

Ansökan ska ha inkommit senast den 31 januari 2021. Tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdatum.

 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska kyrkan i utlandet finns i 24 länder runt om i världen. Uppdraget är att finnas till för svenskar som befinner sig utanför Sveriges gräns. Vare sig man är ute på resa, arbetar eller bor utomlands behöver man ibland en fast punkt i tillvaron där man känner sig hemma och får tala sitt modersmål. En plats där man kan möta nya vänner och uppleva gemenskap och trygghet men också, inte minst viktigt, dela sorg och få stöd i svåra stunder. Utlandsförsamlingarna arbetar på samma sätt som en församling i Sverige. Gudstjänsten står i centrum och omsorgen om medmänniskan är en viktig del i arbetet. Personal och frivilliga besöker även svenskar på sjukhus, ombord på båtar och i fängelser.