Praktikant till Act Svenska kyrkan


Plats

Digital intervju via länk

Jobbkategori

Lediga tjänster Act Svenska kyrkan

Sista ansökan

2020-12-04

Kyrkokansliet i Uppsala, Act Svenska kyrkan 

Act Svenska kyrkan arbetar med ett antal områden, där ibland annat sexuell och reproduktiv hälsa, jämställdhet, hållbar försörjning, religion och utveckling, humanitärt arbete och mänskliga rättigheter. Vårt arbete blir effektivt tack vare ett väl utvecklat samarbete med våra partner världen över. Arbetet utgår alltid från att bekräfta och stärka människors egna förmågor, ansvar och möjligheter.

Svenska kyrkan grundar sitt internationella arbete i sin identitet som kyrka, som en del av en världsvid gemenskap. Vi ser människor som rättighetsbärare, inte behövande objekt. Detta präglar allt vårt arbete - vi vill stärka människors egen förmåga och möjlighet att förändra. 

Läs gärna mer på www.svenskakyrkan.se/internationelltarbete/kyrkokansliet-och-internationella-avdelningen

Till vårterminen 2021 söker vi en praktikant till Act Svenska kyrkan, kyrkokansliet i Uppsala

I praktiken ingår att
Bistå i arbetet med en klimatkampanj inför klimatmötet i Glasgow, COP 26. Du kommer att vara en del av arbetet  med att ta fram kampanjmaterial, marknadsföring i olika kanaler samt samordna aktiviteter runt om i Sverige. 
Delta i planering och genomförande av seminarier, utbildningar och konferenser. Under praktiken kommer du få en handledare.

Vi söker dig som
Har en pågående utbildning med relevant inriktning, t.ex. hållbarhet, klimat och miljö, kommunikation eller marknadskommunikation, mänskliga rättigheter, teologi, utvecklingssamarbete, statsvetenskap, internationella relationer, global utveckling.
Är intresserad av att arbeta med internationellt utvecklingssamarbete eller/och kommunikation i framtiden. 
Delar Svenska kyrkans värderingar.
Är analytisk och duktig på att uttrycka dig på svenska och engelska i tal och skrift
Vill komma till en dynamisk arbetsplats som värdesätter ideellt engagemang, kompetens och kreativitet.

Meriterande om du
Tidigare har arbetat med eller engagerat dig i någon kyrklig organisation eller annan ideell verksamhet, gärna med internationell inriktning.
Har arbetat med sociala medier.
Erfarenhet av målgruppsanpassad kommunikation.
Har jobbat eller engagerat dig i opinionsbildning för klimaträttvisa eller andra rättvisefrågor. 
Tidigare har administrerat och jobbat i projekt.
Har goda språkkunskaper i  svenska och engelska.

Tillträde
Praktik vårterminen 2021. Ingen ersättning utgår.

Närmare upplysningar om praktiken lämnas av 
Tinde Carlbrand

Fackliga företrädare
Katarina Ottosson (Vision), Henrik Fröjmark (Akavia) och Andreas Sandberg (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 4 december 2020

Bifoga ditt CV, studieintyg och en presentation av dig själv där du motiverar varför du är intresserad av att praktisera hos oss.

Vi har gjort vårt medieval för denna annons och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsaktör. Genom effektivt katastrofarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och globalt påverkansarbete arbetar vi tillsammans med partners över hela världen för att rädda liv, förändra liv och förändra världen. Act Svenska kyrkan har cirka 100 anställda i Uppsala och runt om i Sverige finns tusentals engagerade i församlingar och stift. Globalt, framförallt i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern finns utsända medarbetare och långsiktiga partnerskap med lokala kyrkor, civilsamhällesorganisationer och gräsrotsrörelser. Detta ger oss en unik möjlighet att nå människor i utsatta situationer, människor som få andra når. Act Svenska kyrkans finansierar sin verksamhet främst genom gåvor och institutionella medel från SIDA och EU. 2019 var den totala omsättningen 512,7 miljoner kronor varav 200,7 miljoner kronor var gåvor.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.