CRM-ansvarig till Insamlingsenheten Act Svenska kyrkan


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Act Svenska kyrkan

Sista ansökan

2020-06-03

Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsverksamhet bytte 2019 namn till Act Svenska kyrkan. Då inleddes också ett spännande strategiskt arbete för att öka kännedom om, engagemang för och insamling till Act Svenska kyrkan. En tillväxtstrategi för insamling är utvecklad och vi satsar nu fokuserat på att öka insamling till vår verksamhet. I det arbetet vill vi bli flera som hjälper oss att nå målen! 

Vi utökar verksamheten med en nyinrättad tjänst och söker nu en CRM ansvarig med uppdrag att vidareutveckla relationen till Act Svenska kyrkans givare. Arbetet sker i nära samarbete med kollegorna på insamlingsenheten och engagemangsenheten. Insamlingsenheten har elva medarbetare och ingår i sektionen Insamling, Engagemang och Marknadskommunikation med cirka 30 medarbetare. Du rapporterar i din tjänst till insamlingschefen. Sektionen är en del av Act Svenska kyrkan som finns på Kyrkokansliet i centrala Uppsala.

Läs mer om vårt viktiga arbete på https://www.svenskakyrkan.se/act

Parallellt med denna tjänst söker vi också två insamlare med fokus på månadsgivare respektive församlingars givande.

Arbetsuppgifter: I rollen som CRM ansvarig - givarvårdsansvarig - är dina arbetsuppgifter att utveckla och implementera ett givarvårdsprogram som minskar avhopp, ökar givarlojaliteten och ser till att varje givare når sin högsta gåvopotential. Du ska involvera övriga medarbetare på sektionen i arbetet med att utveckla och implementera givarvårdsprogrammet och du kommer också att operativt delta i insamlingsaktiviteter. Du planerar och genomföra tester, gör uppföljningar av våra aktiviteter och gör kontinuerliga analyser för att nå bästa möjliga resultat. Du utvecklar, dokumenterar och analyserar mätetal löpande i syfte att hitta och genomföra förbättringar och lösningar som bidrar till ökade intäkter, bättre givarupplevelser och ökad lönsamhet. Du utvecklar automatiserade processer för givarkommunikationen och du ingår i sektionens analysgrupp. 

Kvalifikationer: Vi söker dig som har eftergymnasial utbildning inom marknadsföring eller marknadskommunikation och har erfarenhet av kund- eller givarlojalitetsprogram och att arbeta i CRM-system. Du drivs av att se hur olika insatser bidrar till att resultaten förbättras och testar gärna nytt för att ständigt utveckla och effektivisera givarvårdsarbetet. Du har stor förståelse för givarens behov och är analytisk och resultatorienterad med en förmåga att kommunicera samband till din omgivning.

Personliga egenskaper: Som person, är du självgående, strukturerad, noggrann och uppskattar att ha ett omväxlande arbete som kan innebära flera uppgifter samtidigt. Du är också driven, kreativ och initiativrik och har förmåga att skapa goda samarbeten. Din roll spänner över flera enheter och förutsätter att du enkelt rör dig mellan olika sammanhang. 

Vi söker dig som brinner för alla människors rätt till ett värdigt liv, som drivs av att se konkreta resultat av ditt arbete. Att vara med och bidra till att öka insamlingsresultaten för Act Svenska kyrkan är en viktig drivkraft. Du är medlem i Svenska kyrkan och vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Tillträde: Vi önskar att du tillträder snarast, enligt överenskommelse. Detta är en tillsvidaretjänst på heltid.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av: Enhetschef Eva Pérez Järnil,  telefon 018-169961

Fackliga företrädare: Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Akavia) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 3 juni 2020

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsaktör. Genom effektivt katastrofarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och globalt påverkansarbete arbetar vi tillsammans med partners över hela världen för att rädda liv, förändra liv och förändra världen. Act Svenska kyrkan har cirka 100 anställda i Uppsala och runt om i Sverige finns tusentals engagerade i församlingar och stift. Globalt, framförallt i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern finns utsända medarbetare och långsiktiga partnerskap med lokala kyrkor, civilsamhällesorganisationer och gräsrotsrörelser. Detta ger oss en unik möjlighet att nå människor i utsatta situationer, människor som få andra når. Act Svenska kyrkans finansierar sin verksamhet främst genom gåvor och institutionella medel från SIDA och EU. 2019 var den totala omsättningen 512,7 miljoner kronor varav 200,7 miljoner kronor var gåvor.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.