Insamlare med ansvar för månadsgivande


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Act Svenska kyrkan

Sista ansökan

2020-06-03

Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsverksamhet bytte 2019 namn till Act Svenska kyrkan. Då inleddes också ett spännande strategiskt arbete för att öka kännedom om, engagemang för och insamling till Act Svenska kyrkan. En tillväxtstrategi för insamling är utvecklad och vi satsar nu fokuserat på att öka insamling till vår verksamhet. I det arbetet vill vi bli flera som hjälper oss att nå målen! 

Vi söker därför dig som är en driven insamlare och kan ansvara för befintliga månadsgivare men också driva arbetet med nyrekrytering av givare. Du ingår i Insamlingsenheten och arbetet sker i ett mindre team som ansvarar för privat givande. Insamlingsenheten har elva medarbetare och ingår i sektionen Insamling, Engagemang och Marknadskommunikation med cirka 30 medarbetare. Du rapporterar i din tjänst till insamlingschefen. Sektionen är en del av Act Svenska kyrkan som finns på Kyrkokansliet i centrala Uppsala.

Läs mer om vårt viktiga arbete på https://www.svenskakyrkan.se/act

Parallellt med denna tjänst söker vi också insamlare med fokus på församlingars givande samt en CRM-ansvarig.

Arbetsuppgifter: Du ansvarar för att vidareutveckla massmarknadsföringen för rekrytering av månadsgivare genom ett nytt kommunikationskoncept. I ansvaret ingår också att vidareutveckla givarkommunikationen till våra månadsgivare samt bedriva nyrekrytering genom befintliga och nya kanaler och metoder. I uppdraget ingår även ansvar för rekrytering av nya givare via DM och telemarketingaktiviteter – konvertering, uppgradering och reaktivering. En viktig målsättning för framtiden är att öka den digitala insamlingen.

Kvalifikationer: Vi söker dig som är certifierad fundraiser via Giva Sverige, alternativt har två - tre års dokumenterad erfarenhet av insamlingsarbete från en eller flera insamlande organisationer. Du har tydligt fokus på ekonomiska resultat, analys av givarbeteende och erfarenhet av marknadskommunikation och digital insamling. Du har ett stort intresse för internationella utvecklingsfrågor. Din språkliga förmåga är god och du kan anpassa tilltal och innehåll till  olika målgrupper. Du har goda kunskaper i engelska. 

Personliga egenskaper:  Vi söker dig som brinner för alla människors rätt till ett värdigt liv och som drivs av att skapa konkreta resultat i ditt arbete. Du är strategisk och analytisk, har god samarbetsförmåga och trivs med att arbeta i team, där du delar med dig av din kunskap och erfarenhet. Du tar egna initiativ, är noggrann och självgående, och du förstår vikten av att hålla deadlines. Att vara med och bidra till att öka insamlingsresultaten för Act Svenska kyrkan är en viktig drivkraft. Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar och är medlem i Svenska kyrkan.

Tillträde: Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med tillträde enligt överenskommelse.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av: Enhetschef Eva Pérez Järnil,  telefon 018-169961

Fackliga företrädare: Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Akavia) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 3 juni 2020

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

 

Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsaktör. Genom effektivt katastrofarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och globalt påverkansarbete arbetar vi tillsammans med partners över hela världen för att rädda liv, förändra liv och förändra världen. Act Svenska kyrkan har cirka 100 anställda i Uppsala och runt om i Sverige finns tusentals engagerade i församlingar och stift. Globalt, framförallt i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern finns utsända medarbetare och långsiktiga partnerskap med lokala kyrkor, civilsamhällesorganisationer och gräsrotsrörelser. Detta ger oss en unik möjlighet att nå människor i utsatta situationer, människor som få andra når. Act Svenska kyrkans finansierar sin verksamhet främst genom gåvor och institutionella medel från SIDA och EU. 2019 var den totala omsättningen 512,7 miljoner kronor varav 200,7 miljoner kronor var gåvor.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.