Insamlare med ansvar för församlingars givande


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Act Svenska kyrkan

Sista ansökan

2020-08-31

Act Svenska kyrkan är inne i ett expansivt skede då vi satsar på  att öka kännedom  om, engagemang för och insamling till verksamheten. En tillväxtstrategi för insamling har utvecklats och vi satsar nu fokuserat på att öka insamling från olika givargrupper till vårt bistånds- och utvecklingsarbete. Läs om vårt arbete här:  https://www.svenskakyrkan.se/act

Nu söker vi  en insamlare med ansvar för församlingars givande. 

Arbetsuppgifter:  Du kommer att arbeta med att öka givande och givarlojalitet från de ca 1 300 församlingarna, de 600 pastoraten och 13 stiften genom planerad massmarknadsföring med fokus på digital kommunikation. Arbetet sker i nära samarbete med kollegor från Insamlingsenheten och Engagemangsenheten. För att lyckas i arbetet behöver du ha en kontinuerlig kontakt med församlingarna  och erbjuda relevant information och återkoppling om Act Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsarbete utifrån deras behov. I tjänsten ingår att kontinuerligt utvärdera marknadsföringsaktiviteterna. Du är delaktig i att utveckla den strategi, den aktivitetsplan och de erbjudanden som behövs för att nå de uppsatta målen.

I uppdraget ingår även att samordna Act Svenska kyrkans insamlingsarbete till riksinsamlingen Världens barn, som inkluderar att utveckla insamlingsaktiviteter tillsammans med övriga organisationer och aktivera församlingarna i det årliga insamlingsarbetet inför Världens Barn galan som sänds i SVT.

Tjänsten finns hos insamlingsenheten med totalt 11 medarbetare och du rapporterar till insamlingschefen.

Kvalifikationer: Vi söker dig som har eftergymnasial utbildning inom marknadsföring och försäljning. . Det är meriterande med erfarenhet av insamlingsarbete från insamlande organisation. Fokus på ekonomiska resultat och analys av givarbeteende/kundbeteende är viktiga erfarenheter du har med dig, liksom erfarenhet av massmarknadsföring samt digital marknadsföring och försäljning. Du har intresse för globala utvecklingsfrågor och det är meriterande om du har viss kännedom om hur Svenska kyrkans arbete i församlingar fungerar. Din språkliga förmåga är mycket god och du kan anpassa tilltal och innehåll för olika målgrupper. Dina kunskaper i engelska är goda.

Personliga egenskaper: Du är initiativrik, tar ansvar och har mycket god samarbetsförmåga. Du är noggrann och håller deadlines. Vi söker dig som brinner för alla människors rätt till ett värdigt liv och som drivs av konkreta resultat.  Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar och är medlem i Svenska kyrkan.

Tillträde: Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med tillträde enligt överenskommelse. Vi tillämpar sex månaders provanställning. 

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av: Enhetschef Eva Pérez Järnil,  telefon 018-169961

Fackliga företrädare: Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Akavia) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 31 augusti 2020

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

 

 

 

 

 

Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsaktör. Genom effektivt katastrofarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och globalt påverkansarbete arbetar vi tillsammans med partners över hela världen för att rädda liv, förändra liv och förändra världen. Act Svenska kyrkan har cirka 100 anställda i Uppsala och runt om i Sverige finns tusentals engagerade i församlingar och stift. Globalt, framförallt i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern finns utsända medarbetare och långsiktiga partnerskap med lokala kyrkor, civilsamhällesorganisationer och gräsrotsrörelser. Detta ger oss en unik möjlighet att nå människor i utsatta situationer, människor som få andra når. Act Svenska kyrkans finansierar sin verksamhet främst genom gåvor och institutionella medel från SIDA och EU. 2019 var den totala omsättningen 512,7 miljoner kronor varav 200,7 miljoner kronor var gåvor.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.