Insamlare med ansvar för församlingars givande


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Act Svenska kyrkan

Sista ansökan

2020-06-03

Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsverksamhet bytte 2019 namn till Act Svenska kyrkan. Då inleddes också ett spännande strategiskt arbete för att öka kännedom om, engagemang för och insamling till Act Svenska kyrkan. En tillväxtstrategi för insamling är utvecklad och vi satsar nu fokuserat på att öka insamling till vår verksamhet. I det arbetet vill vi bli flera som hjälper oss att nå målen! 

Vi söker därför en driven insamlare som kan ansvara för insamling från församlingar genom massmarknadsföring. Det finns ca 1300 församlingar och 13 stift i Svenska kyrkan som idag årligen bidrar med gåvor på cirka 75 miljoner kronor.
Insamlingsenheten har elva medarbetare och ingår i sektionen Insamling, Engagemang och Marknadskommunikation med cirka 30 medarbetare. Du rapporterar i din tjänst till insamlingschefen. Sektionen är en del av Act Svenska kyrkan som finns på Kyrkokansliet i centrala Uppsala.

Läs mer om vårt viktiga arbete på https://www.svenskakyrkan.se/act

Parallellt med denna tjänst söker vi också insamlare med fokus på månadsgivare samt en CRM-ansvarig.

Arbetsuppgifter: Du kommer tillsammans med kollegor från Insamlingsenheten och Engagemangsenheten att arbeta med att öka givarlojalitet och lönsamhet i givandet från församlingar och stift genom planerad massmarknadsföring. I uppdraget ingår också att samordna Act Svenska kyrkans insamlingsarbete till riksinsamlingen Världens barn. Tjänsten finns hos insamlingsenheten och du rapporterar till insamlingschefen.

Kvalifikationer: Vi söker dig som har eftergymnasial utbildning inom marknadsföring och försäljning. Du är certifierad fundraiser hos Giva Sverige, alternativt har du två - tre års erfarenhet av insamlingsarbete från insamlande organisation. Fokus på ekonomiska resultat och analys av givarbeteende är viktiga erfarenheter du har med dig, liksom erfarenhet av massmarknadsföring och digital insamling. Globala utvecklingsfrågor är ett intresseområde och det är meriterande om du har kännedom om hur Svenska kyrkans arbete i församlingar fungerar. Din språkliga förmåga är mycket god och du är van att anpassa tilltal och innehåll tillolika målgrupper. Dina kunskaper i engelska är goda.

Personliga egenskaper: Du är initiativrik, tar ansvar och har mycket god samarbetsförmåga. Du är noggrann och håller deadlines. Vi söker dig som brinner för alla människors rätt till ett värdigt liv och som drivs av att se konkreta resultat av ditt arbete. Att vara med och bidra till att öka insamlingsresultaten för Act Svenska kyrkan är en viktig drivkraft. Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar och är medlem i Svenska kyrkan.

Tillträde: Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med tillträde enligt överenskommelse.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av: Enhetschef Eva Pérez Järnil,  telefon 018-169961

Fackliga företrädare: Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Akavia) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 3 juni 2020

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

 

 

 

 

 

Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsaktör. Genom effektivt katastrofarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och globalt påverkansarbete arbetar vi tillsammans med partners över hela världen för att rädda liv, förändra liv och förändra världen. Act Svenska kyrkan har cirka 100 anställda i Uppsala och runt om i Sverige finns tusentals engagerade i församlingar och stift. Globalt, framförallt i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern finns utsända medarbetare och långsiktiga partnerskap med lokala kyrkor, civilsamhällesorganisationer och gräsrotsrörelser. Detta ger oss en unik möjlighet att nå människor i utsatta situationer, människor som få andra når. Act Svenska kyrkans finansierar sin verksamhet främst genom gåvor och institutionella medel från SIDA och EU. 2019 var den totala omsättningen 512,7 miljoner kronor varav 200,7 miljoner kronor var gåvor.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy