Förvaltningsledare IT


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster kyrkokansliet i Uppsala

Sista ansökan

2020-05-24

Kyrkokansliet i Uppsala, avdelningen för gemensamma funktioner, söker 

FÖRVALTNINGSLEDARE IT 

IT-sektionen utvecklar och ansvarar för hela Svenska kyrkans gemensamma IT-plattform.  IT-förvaltning är en central del av sektionens verksamhet. För att möta framtidens krav sker nyutveckling parallellt med ett samordnat förvaltningsarbete. Hela IT-området står inför stora utmaningar och möjligheter framöver och vi behöver fler medarbetare som vill bidra i det arbetet. 

Enheten för IT-förvaltning vid kyrkokansliet ansvarar för IT-system som nyttjas inom hela Svenska kyrkans organisation. Vi har en blandad leverans där merparten av våra IT-komponenter förvaltas och utvecklas av externa leverantörer.

Vi söker nu en förvaltningsledare IT som kan blir en del av vårt team på IT. I förvaltningen tillämpar vi en förvaltningsstyrningsmodell som har sin grund i Pm3-modellen.

Arbetsuppgifter: I din roll som förvaltningsledare IT leder du förvaltningen av de IT-komponenter (system) som tillhör dina förvaltningsobjekt. Vilka system du ansvarar för kommer att variera över tid, men du kommer att ansvara för ett eller flera förvaltningsobjekt (grupper av system). Tillsammans med förvaltningsledaren i verksamheten planerar du för de behov som finns av förvaltning och vidareutveckling inom dina förvaltningsobjekt.

Då det tekniskt operativa förvaltningsarbetet utförs av externa leverantörer, ingår det i din uppgift att styra och följa upp samt rapportera leverantörernas prestationer och avtalsefterlevnad. Du säkerställer att budget och tidsplan hålls, samt att IT-verksamheten är ändamålsenlig och kostnadseffektiv. Du är IT:s ansikte mot verksamheten och arbetar för att samordnat nyttja IT:s olika funktioner och kompetenser i förvaltningsarbetet på bästa sätt.

Kvalifikationer: Du har högskoleexamen inom IT, systemvetenskap, ekonomi/personaladministration, eller motsvarande arbetslivserfarenhet. Du har flerårig erfarenhet av förvaltning av IT-system i större organisationer. Det är meriterande om du har erfarenhet av att beställa eller utföra IT-konsulttjänster. För tjänsten krävs god kommunikationsförmåga muntligt och skriftligt och både på svenska och engelska.

Vi efterfrågar primärt en förvaltningsledare med god generalistkunskap (PM3, förvaltning, effektivitet, förändringsarbete, kommunikation) snarare än någon som är insatt i den kärnverksamheten vi stödjer. Meriterande är utbildning i förvaltningsstyrningsmodellen Pm3 och/eller projektledarutbildning.

Du har lätt att göra din tekniska kompetens nyttig i samarbete med den som kan mer om verksamheten än om tekniken. Du är van att fatta egna beslut och själv prioritera inom ditt ansvarsområde. Som person är du lösningsorienterad, smidig och delar gärna med dig av din kompetens. Vi förutsätter att du delar Svenska kyrkans värderingar. Som ett led i vårt arbete för en balanserad och jämställd arbetsplats hoppas vi extra mycket på kvinnliga sökande.

Tillträde: Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid med tillträde enligt överenskommelse.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av: Enhetschef Marianne Carlberger, 073-046 51 81

Fackliga företrädare: Katarina Ottosson (Vision), Joakim Lindström (Jusek) och Kajsa Cedervall Westerman (KyrkA). Samtliga nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska ha inkommit senast den 24 maj 2020

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Att arbeta inom Svenska kyrkan innebär en stor spännvidd; allt från teologi och rättvisefrågor till fastighets- och finansfrågor. Vi bedriver ett långsiktigt arbete, både nationellt och internationellt. Här får du chans att göra verklig skillnad och bidra till en hållbar samhällsutveckling med människovärdet i centrum. Svenska kyrkan har idag ca 22 000 anställda, varav ca 550 hör till den nationella nivån – kyrkokansliet i Uppsala. Kyrkokansliets uppdrag är att ansvara för frågor som är gemensamma för hela Svenska kyrkan. Den nationella nivån är kyrkans röst utåt såväl i det svenska samhället som internationellt.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.