Svenska kyrkan i Storbritannien och Irland söker komminister


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2020-05-24

Komminister till Svenska kyrkan i Storbritannien och Irland

Ulrika Eleonora församling har i mer än 300 år varit en plats för gemenskap, glädje, delande och mognad. Mötesplatserna är många från Öppet Hus och söndagsskola, konfirmander och Ung i London till gudstjänster, körer, syjunta, torsdagsträffar, konserter, sopp- och seniorluncher. Många möten i kyrkan och caféet, men även hembesök, sjukbesök, skolbesök och hjälp till många svenskar i nöd, är vår vardag. Söndagar och festdagar firar vi med glädje; såväl julmarknad, Lucia och midsommar som barndop, vigslar och begravningar.

Vi samlar svenskar till gemenskap och gudstjänst. Vi har en kyrka, Ulrika Eleonora i London och också ett flertal växande verksamhetsplatser runt om på de brittiska öarna. I församlingen finns ett arbetslag på 12 anställda och många hundra frivilliga.

Som komminister i Ulrika Eleonora församling ingår du i ett team av medarbetare. Förutom kyrkoherde finns det en diakon/en diakoniassistent, en musiker, husmor, församlingspedagog, ekonom, administratör, fundraiser samt två volontärer. Vi ansvarar naturligtvis för de områden som tjänsterna är till för och bistår varandra med det som behövs under året.

Läs gärna mer om församlingen på www.svenskakyrkan.se/London.

Arbetsuppgifter
I dina arbetsuppgifter ingår bland annat:

  • Gudstjänster och samlingar samt kyrkliga handlingar i London och på övriga orter.
  • Konfirmander tillsammans med församlingspedagog.
  • Barn- och barnfamiljer i ex. Öppet hus.
  • Hembesök, sjukbesök, samtal.
  • Kontakter med Svenska skolan och studenter.
  • Ekumeniska kontakter i Southwark stift
  • Delta vid våra större arrangemang och middagar som julmarknad, Lucia, melodifestival etc.
  • Samt naturligtvis i övrigt bistå i församlingsverksamheten.

Kvalifikationer
Du har arbetat som präst i  församling inom Svenska kyrkan i minst fem år. Du behärskar engelska både i tal och skrift. Du uppskattar ett varierande och ibland omfattande arbete med  hela spännvidden inom kyrklig verksamhet. 

Flexibilitet och service står i fokus och rollen kräver en kulturell medvetenhet samt ett gott ledarskap som skapar engagemang och delaktighet inte minst i mötet med våra hundratals ideella.

Som person är du social, trygg och stabil. Du är driven och välorganiserad och lockas av både möjligheter och utmaningar Du är inriktad på samarbete med andra såväl ideella som anställda.

Tillträde
Visstidsanställning på heltid med tillträde hösten 2020.

Övrigt
Eftersom samtliga anställda inom Svenska kyrkan i utlandet arbetar med barn och ungdomar kommer arbetsgivaren begära att utdrag ur belastningsregistret visas av slutkandidater vid intervjun. Sökande ska själv beställa utdraget via Polisens hemsida. Observera att handläggningstiden är ca 2 veckor. Anställning förutsätter också att hälsostatus möjliggör försäkring samt att myndigheter i landet godkänner erforderliga tillstånd. 

Intervjuer är planerade i Uppsala eller via länk den 2 juni 2020.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Kyrkoherde Katarina Bäckelin, telefon +44 7785 30 80 67, skicka gärna sms så ringer jag upp. Utlandschef Lena Brolin  telefon 070-227 68 12.

Fackliga representanter
Jonas Bodin, (KyrkA) Liselotte Rogberg, (Vision) och Joakim Lindström (Jusek). Samtliga fackrepresentanter nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska innehålla personligt brev, cv och kopia på prästbrev. Bifoga även intyg från den behörighetsgivande kyrkoherdeutbildningen. Senast den 24 maj 2020 vill vi ha din ansökan. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska kyrkan i utlandet finns i 24 länder runt om i världen. Uppdraget är att finnas till för svenskar som befinner sig utanför Sveriges gräns. Vare sig man är ute på resa, arbetar eller bor utomlands behöver man ibland en fast punkt i tillvaron där man känner sig hemma och får tala sitt modersmål. En plats där man kan möta nya vänner och uppleva gemenskap och trygghet men också, inte minst viktigt, dela sorg och få stöd i svåra stunder. Utlandsförsamlingarna arbetar på samma sätt som en församling i Sverige. Gudstjänsten står i centrum och omsorgen om medmänniskan är en viktig del i arbetet. Personal och frivilliga besöker även svenskar på sjukhus, ombord på båtar och i fängelser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.