Svenska kyrkan i Norge söker komminister


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2020-08-25

Komminister med inriktning barn och ungdomar

Svenska kyrkan är en viktig mötesplats för svenskar och personer med relation till Sverige i Norge.
I Oslo finns Svenska Margaretakyrkan med daglig verksamhet, till exempel gudstjänster, babycaféer, körer och samtalsgrupper. I Trondheim, Bergen och Stavanger firas gudstjänster och ordnas mötesplatser en gång i månaden under terminerna på respektive ställe. Församlingslivet präglas av en diakonal grundhållning och med en önskan att utveckla det redan omfattande arbetet med ideella medarbetare. Firandet av svenska högtider är en viktig del av församlingens liv.

Församlingen har en förhållandevis låg medelålder bland medlemmar och engagerade. Det finns många unga barnfamiljer vilket ger karaktär åt mycket av församlingens liv.

Församlingen har sammanlagt 12 anställda medarbetare.

Läs gärna mer om församlingen på www.svenskakyrkan.se/Norge.

Arbetsuppgifter
Komministerns arbete är ett församlingsmässigt ”all-round-arbete” med gudstjänster, samtal, bibelstudier och liknande. Komministern är dessutom kaplan för församlingens barn- och familjearbete.

En särskild uppgift för komministern är att på cirka 50 % av sin tid arbeta med de tre verksamhetsplatserna utanför Oslo (Trondheim, Bergen, Stavanger) vilket just nu innebär ca 6 resdagar i månaden fördelat på två helger. Resorna sker oftast tillsammans med en av församlingens musiker. Också på dessa platser är arbete med barn och familj centralt.

Kvalifikationer
Du är prästvigd i Svenska kyrkan och har arbetat några år i en svensk församling.  Du är väl förankrad både teologiskt och liturgiskt i Svenska kyrkans traditioner och har ett intresse för ekumenik. Du har erfarenhet av enskild själavård och van att självständigt organisera och genomföra församlingsaktiviteter. 

Som person är du initiativrik, energisk och tycker om att kommunicera tro i gudstjänst och samtal. Du uppskattar delaktighet av ideella i alla delar av församlingslivet och att bygga relationer i små församlingssammanhang.  Du tycker om och och har lätt för att möta barn och ungdomar.

Tillträde
Visstidsanställning  på heltid. Tillträde sker 1 januari 2021, eller efter överenskommelse.


Övrigt
Eftersom samtliga anställda inom Svenska kyrkan i utlandet arbetar med barn och ungdomar kommer arbetsgivaren begära att utdrag ur belastningsregistret visas av slutkandidater vid intervjun. Sökande ska själv beställa utdraget via Polisens hemsida. Observera att handläggningstiden är ca 2 veckor. Anställning förutsätter också att hälsostatus möjliggör försäkring samt att myndigheter i landet godkänner erforderliga tillstånd. 

Intervjuer är planerade i Uppsala eller alternativt via länk efter att ansökningstiden har gått ut.

Närmare upplysningar om tjänsten lämnas av
Kyrkoherde Per Anders Sandgren, telefon +47 970 31 492 eller utlandschef Lena Brolin  telefon 070-227 68 12.   .

Fackliga representanter
Jonas Bodin, (KyrkA) Liselotte Rogberg, (Vision) och Joakim Lindström (Jusek). Samtliga fackrepresentanter nås med fördel via mail.

Välkommen med din ansökan via knappen nedan. Ansökan ska innehålla personligt brev, cv och kopia på prästbrev. Senast den 25 augusti 2020 vill vi ha din ansökan. 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska kyrkan i utlandet finns i 24 länder runt om i världen. Uppdraget är att finnas till för svenskar som befinner sig utanför Sveriges gräns. Vare sig man är ute på resa, arbetar eller bor utomlands behöver man ibland en fast punkt i tillvaron där man känner sig hemma och får tala sitt modersmål. En plats där man kan möta nya vänner och uppleva gemenskap och trygghet men också, inte minst viktigt, dela sorg och få stöd i svåra stunder. Utlandsförsamlingarna arbetar på samma sätt som en församling i Sverige. Gudstjänsten står i centrum och omsorgen om medmänniskan är en viktig del i arbetet. Personal och frivilliga besöker även svenskar på sjukhus, ombord på båtar och i fängelser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.