Act Svenska kyrkan söker praktikanter


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Act Svenska kyrkan

Sista ansökan

2020-05-05

Act Svenska kyrkans arbete fokuserar på ett antal områden, där bland annat sexuell och reproduktiv hälsa, jämställdhet, hållbar försörjning, religion och utveckling, insatser humanitärt arbete och mänskliga rättigheter står i fokus. Vårt arbete blir effektivt tack vare ett väl utvecklat samarbete med våra partner världen över. Arbetet utgår alltid från att bekräfta och stärka människors egna förmågor, ansvar och möjligheter. 

Act Svenska kyrkan grundar sitt arbete i sin identitet som kyrka, som är  en del av en världsvid gemenskap. Vi tror på en Gud som tar ställning för den som är nedtystad eller lever i en utsatt situation. Vi ser varje människa som helig, med ett okränkbart människovärde. Vi ser människor som rättighetsbärare, inte behövande objekt. Detta präglar allt vårt arbete - vi vill stärka människors egen förmåga och möjlighet att förändra.

Till höstterminen 2020 söker vi en till två praktikanter till Act Svenska kyrkan på kyrkokansliet i Uppsala.

Vi söker dig som
Har en pågående utbildning med relevant inriktning, t.ex. mänskliga rättigheter, teologi, humanitärt arbete, statsvetenskap, internationella relationer, global utveckling, klimat och miljö, kulturgeografi, ekonomi, kommunikation eller marknadskommunikation, är intresserad av att arbeta med internationellt utvecklingssamarbete i framtiden, delar Svenska kyrkans värderingar, är analytisk och duktig på att uttrycka dig på svenska och engelska i tal och skrift och som vill komma till en dynamisk arbetsplats som värdesätter ideellt engagemang, kompetens och kreativitet.

I praktiken ingår att
delta i programarbete och administration, bland annat genom att vara med och ta fram underlag och analyser. Delta i planering och genomförande av aktiviteter såsom seminarier, utbildningar och konferenser. Under praktiken kommer du få en handledare.

Det är meriterande om du
tidigare har arbetat med, eller engagerat dig i någon kyrklig organisation, ideellt arbete, gärna med internationell inriktning, har lett och administrerat projekt, arbetat med social medier, har kunskap om utvärdering av utvecklingsinsatser, har erfarenhet av ideellt arbete i projektform - helst med koppling till internationellt utvecklingssamarbete. Även kunskaper i spanska är meriterande.

Tillträde
höstterminen 2020. Ingen ersättning utgår.

Närmare upplysningar om praktikplatserna lämnas av: policychef Eva Ekelund. Telefonnummer 018-16 98 22.

Välkommen med din ansökan senast den 5 maj 2020. CV och personligt brev skickas till Carin Gardbring . 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

 

Act Svenska kyrkan är Svenska kyrkans bistånds- och utvecklingsaktör. Genom effektivt katastrofarbete, långsiktigt utvecklingsarbete och globalt påverkansarbete arbetar vi tillsammans med partners över hela världen för att rädda liv, förändra liv och förändra världen. Act Svenska kyrkan har cirka 100 anställda i Uppsala och runt om i Sverige finns tusentals engagerade i församlingar och stift. Globalt, framförallt i Afrika, Asien, Latinamerika och Mellanöstern finns utsända medarbetare och långsiktiga partnerskap med lokala kyrkor, civilsamhällesorganisationer och gräsrotsrörelser. Detta ger oss en unik möjlighet att nå människor i utsatta situationer, människor som få andra når. Act Svenska kyrkans finansierar sin verksamhet främst genom gåvor och institutionella medel från SIDA och EU. 2019 var den totala omsättningen 512,7 miljoner kronor varav 200,7 miljoner kronor var gåvor.