Svenska kyrkan i utlandet söker ungdomsvolontär till London


Plats

Uppsala

Jobbkategori

Lediga tjänster Svenska kyrkan i utlandet

Sista ansökan

2020-04-19

Vi söker två ungdomsvolontärer med start januari 2021 

Som volontär i London arbetar du i Ulrika Eleonora kyrka mellan januari och december 2021. Huvudinriktningen är köksarbete så som bakning, matlagning och caféverksamhet. Du arbetar även i församlingens barn- och ungdomsverksamhet samt med gudstjänster och förrättningar.

 I arbetstiden, 40 timmar per vecka, ingår mycket praktiskt arbete men även många möten med församlingsbor, tillfälliga turister, studenter och au-pairer. Du kommer att hålla morgonböner och vara delansvarig för söndagsskolan och Ung i London (18-25 år) samt ingå i vårt konfirmandteam.

 Du har avslutat gymnasium eller motsvarande, har gärna arbetat några år alternativt påbörjat eftergymnasial utbildning. Du är social, flexibel, kan arbeta självständigt och i grupp, är initiativrik och ansvarsfull samt har en god förankring i Svenska kyrkan. Vi ser gärna att du har erfarenhet av eget boende. Det är bra om du har erfarenhet av att arbeta i kök eller restaurang samt med barn och ungdomar. Längre utlandsvistelse ses också som meriterande.

Läs gärna mer om församlingen på www.svenskakyrkan.se/london

Vi erbjuder:

  •         Ett volontärskap under 11 månader, med uppehåll 4 veckor i juli/augusti.
  •         Fritt boende i eget rum.
  •         En ersättning på £120 per vecka, dock ej under sommaruppehållet.
  •         Reseersättning till och från London vid början, sommaruppehåll och avslut på max £150 per resa.
  •         Ersättning upp till £100 för tilläggsförsäkring.

 Eftersom Storbritannien lämnat EU, och nya regler träder i kraft vid årsskiftet, kan det komma att krävas visum eller annat arbetstillstånd. Detta hjälper vi till med om det blir nödvändigt.

Närmare upplysningar om tjänsterna lämnas av
Pedagog Magnus Berggren  eller husmor Stina Envall

Välkommen med din ansökan som ska bestå av personligt brev, CV samt två referenter. Ansökan skall ha inkommit senast den 19 april 2020 till office@swedishchurch.com . Kyrkokansliet hjälper församlingen med annonseringen.

Intervjuer sker i Stockholm i juni 2020 och vi står för eventuell resa dit.

 

Vi har gjort vårt medieval för denna rekrytering och undanber oss därför erbjudanden om annonserings- och rekryteringshjälp i samband med denna annonsering.

Svenska kyrkan i utlandet finns i 24 länder runt om i världen. Uppdraget är att finnas till för svenskar som befinner sig utanför Sveriges gräns. Vare sig man är ute på resa, arbetar eller bor utomlands behöver man ibland en fast punkt i tillvaron där man känner sig hemma och får tala sitt modersmål. En plats där man kan möta nya vänner och uppleva gemenskap och trygghet men också, inte minst viktigt, dela sorg och få stöd i svåra stunder. Utlandsförsamlingarna arbetar på samma sätt som en församling i Sverige. Gudstjänsten står i centrum och omsorgen om medmänniskan är en viktig del i arbetet. Personal och frivilliga besöker även svenskar på sjukhus, ombord på båtar och i fängelser.